• YARIM ALTIN
  5.508,00
  % 1,03
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5847
  % 0,09
 • € EURO
  29,2358
  % 0,14
 • £ POUND
  33,8100
  % 0,57
 • ¥ YUAN
  3,7849
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2745
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  768989,750
  % -0,25
 • BIST 100
  8.464,93
  % -0,27

Rusya’da Wagner krizi

Rusya’da Wagner krizi

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’ya meydan okuyan Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in yönetimindeki paralı güvenlik şirketi Wagner kümesi, Rostov-Na-Donu’daki Rus Güney Askeri Bölge Karargah binasını kuşattı.

Sosyal medyada paylaşılan imgelerde, Wagner savaşçılarının zırhlı araçlarla, tanklarla Rus Güney Askeri Bölge Karargah binası etrafında konuşlandığı görülüyor. Wagner savaşçıları Rus Savunma Bakanlığına bağlı binanın kapı ve pencerelerini gören yerlere ağır silahlar yerleştirdi. Rostov-Na-Donu sokaklarında kritik noktaları denetim etmeye çalışan Wagner kümesi üyelerinin hareketliliği görülüyor.

Rus Güney Askeri Bölge Karargahı önünde askeri yetkililerle tokalaştığı görülen Wagner’in Kurucusu Prigojin, “Bir kere daha söylüyorum. Biz Şoygu’yu ve Genelkurmay Lideri’ni buraya istiyoruz. Onlar gelene kadar burada olacağız. Rostov’u bloke edeceğiz ve Moskova’ya gideceğiz.” sözlerini kullandı.

Prigojin, Telegram kanalından paylaştığı imgede, “Karargahta bulunuyoruz. Rostov’da askeri havaalanı dahil askeri tesisler de denetimimizde bulunuyor. Karargah çalışıyor.” dedi.

Genelkurmay liderinin karargahtan kaçtığını tez eden Prigojin, şöyle devam etti:

“Sorun yok. Her şey denetim altında. Hava Kuvvetlerinin bize değil, Ukraynalılara saldırması için uğraşıyoruz. Wagner’in cephede orduya pürüz yarattığı haberlerini dinlemeyin. Cephedeki durum bizim yüzümüzden bozulmadı. Buraya geldiğimizde birçok şeyi bir kere daha doğruladık. Birçok toprak kaybedildi. Ölen Rus asker sayısı, üstlere bildirilenlerden 3-4 kat daha fazladır. Birtakım günlerde 1000’e kadar asker kaybı yaşanıyor.”

Diğer yandan Rostov Bölge Valisi Vasiliy Golubev, bölgede hafta sonu için planlanan tüm kitlesel aktifliklerin iptal edilmesine karar verildiğini bildirdi. Golubev ayrıyeten, Rostov’dan Taganrog ve kuzey güzergahında süreksiz trafik kısıtlamalarının uygulandığını bildirdi.

Wagner’in kurucusu Prigojin: Halka Ukrayna konusunda palavra söylendi

Wagner’in kurucusu Prigojin Telegram hesabından yaptığı açıklamada Moskova idaresini Ukrayna konusunda halka palavra söylemekle suçlamıştı.

Wagner’in kurucusu Prigojin, Rus ordusunu Wagner’e akın düzenlemekle suçlayıp karşılık vermekle tehdit etmişti.

Bu durum üzerine Federal Güvenlik Servisi (FSB) “silahlı isyan” suçlamasıyla ceza davası açmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada ise Wagner’in kamplarına atak düzenlediği istikametindeki argümanlar yalanlanmıştı.

YORUMLAR YAZ