Parapiyasasi.net
Sabancı Topluluğu zelzele bölgesi için 12 milyar TL’lik kaynak tahsis etti
Yazar: -02 Mart 2023
9

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, Sabancı Holding’in 2022 finansal sonuçları ve geçtiğimiz ay yaşanan sarsıntı felaketine ait açıklamalarda bulundu.

11 vilayetimizde yıkıma neden olan ve bölgedeki 7 bine yakın Sabancı Topluluğu çalışanının direkt etkilendiği zelzelelere ait Cenk Alper, “Sabancı Topluluğu olarak bölgede yaşanan felakette 19 çalışma arkadaşımızı ve çalışanlarımızın ailelerinden yaklaşık 1.000 kişiyi kaybetmenin büyük ıstırabını yaşıyoruz. Yaşanan zelzelelerde 2 bin 343 çalışanımız ise meskenini kaybetti. Bütün bu kuvvetli şartlara karşın Enerjisa çalışanlarımız bölgede birinci andan itibaren elektrik dağıtım şebekesini ayağa kaldırmak için büyük özveriyle çalıştılar” dedi.

Depremin olduğu birinci günden itibaren bölgede olan ve yapılacak dayanak için ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile irtibata geçtiklerini belirten Cenk Alper kelamlarına şöyle devam etti: “Sabancı Topluluğu olarak etraf halkı ve çalışanlarımıza 44 lokasyonumuzda barınma ve konaklama imkânı sağladık. Bugüne kadar bölgeye 750 konteyner, 148 taşınabilir tuvalet, 56 TIR muhtaçlık gereci ve 75 bin takviye paketi gönderdik. Bu takviyelerin yanı sıra, günde 26 bin 200 bireye yemek dağıtımı yapıyoruz.”

Sabancı Gönüllüleriyle birlikte bölgedeki yardım çalışmalarına tam takviye veren Sabancı Topluluğu, bugüne kadar güç, banka finansmanı, arama kurtarma, barınma, besin ve temel gereksinim dağıtımı alanlarında 12 milyar TL’lik bir kaynağı bölgeye tahsis etti.

“Tüm yaralar sarılıncaya kadar seferberiz”

Cenk Alper, “Arama kurtarma çalışmalarına takviye olmak ismine, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 200 kişilik Sabancı arama kurtarma takımımızı ve iş makinelerimizi bölgeye sevk ettik. Farklı güçlerde 1.877 jeneratörü afet bölgelerine ulaştırdık. Bölgede toplam 15 bin trafoyu onararak, yine hizmete sunduk. Bu sürecin uzun bir maraton olduğunu biliyoruz. Bu sebeple tüm yaralar sarılıncaya kadar seferberiz ve bölge halkının yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

“Şirketlerimizin büyüme planlarının odağında yeni iktisat var”

Sabancı Topluluğu’nun 2022 finansal performansıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Cenk Alper, şiddetli şartlara karşın, holdingin sağlıklı bilanço yapısını güçlendirmeye devam ettiklerinin altını çizerken, “Güçlü finansal performansımızın yanında bizleri mutlu eden öteki bir bahis da güçlü bilanço idaremizi, Dünya’nın Sabancı’sı olma yolunda başlattığımız yatırım atağıyla eş vakitli olarak götürmüş olmak. Yeni iktisat yatırımlarımızın sürat kazandığı 2022 yılını, başarılı bir finansal performansla tamamlamamızı sağlayan tüm takım arkadaşlarımı yürekten tebrik ediyorum” biçiminde konuştu.

Tüm Topluluk şirketlerinin büyüme planlarının odağında, güç ve iklim teknolojileri, ileri gereç teknolojileri ve dijital teknolojiler olarak üç ayakta ele aldıkları ‘yeni ekonomi’nin yer aldığının altını çizen Cenk Alper, “Enerji iş kolumuzda, Bandırma Güç Üssü’nde Türkiye’nin birinci yeşil hidrojen üretimine başladık. Sürdürülebilirlik taahhütlerimizin en kıymetli tamamlayıcılarından olan yenilenebilir güç yatırımlarımız kapsamında, 65 MW şurası güce sahip Kayseri Erciyes Rüzgâr Gücü Santrali (RES) ve satın alınan 55 MW heyeti güce sahip Akhisar RES, 2022 yılında hizmete girdi.

Bunun yanı sıra gelecek periyotta 1,2 milyar dolar kaynakla faaliyete geçireceğimiz toplam 1.000 MW’lık ek rüzgâr gücü yatırımıyla, Enerjisa Üretim şirketimizin şurası gücünün yenilenebilir güç hissesi yüzde 57’ye ulaşarak özel kesim oyuncuları ortasında, elektrik üretimindeki önder pozisyonunu güçlendirecek. Ayrıyeten, geçtiğimiz yıl içinde kuruluşunu tamamladığımız Sabancı İklim Teknolojileri şirketimiz aracılığıyla bir yandan yenilenebilir güç yatırımlarımızı Türkiye’nin ötesine taşırken bir yandan da memleketler arası teşebbüs sermayesi fonları ve start-up’lara stratejik yatırımlar yapıyoruz.

Bu kapsamda, ABD’li Safar Partners ile stratejik ortaklığımızı hayata geçirirken, güç ve iklim teknolojilerinde yıkıcı inovasyonun simge teşebbüsleri ortasında gösterilen Commonwealth Fusion Systems ve Quaise Energy start-up’larına direkt yatırım gerçekleştirdik. Böylelikle MIT, Harvard ve University of Rochester ekosisteminde yatırımcı olarak yer almaya başladık.

Sanayi iş kolumuzda Kordsa, Microtex satın alımıyla global ayak izini Avrupa bölgesine taşırken; uzay, havacılık ve otomotiv teknolojilerinin vazgeçilmezi pozisyonunda bulunan kompozitteki varlığını güçlendirmeye devam etti. Yapı Materyalleri alanında, kalsiyum alüminat çimento (CAC) kapasite artış yatırımımıza Çimsa’nın Mersin yerleşkesinde başladık. Bunun yanı sıra Çimsa, ABD ve Avrupa’da yeni büyüme platformları üzerine çalışmalarına devam ediyor.

“SEM’i bünyemize kattık”

Dijital teknolojilerde, kesimin birinci teknoloji odaklı pazaryeri iş modelini Teknosa’da muvaffakiyetle hayata geçirdik. SabancıDx şirketimiz aracılığıyla siber güvenlik alanında dünyanın önde gelen start-uplarından biri olan Radiflow’u ve data odaklı dijital pazarlama alanında faaliyet gösteren SEM’i bünyemize kattık.

Kurumsal Teşebbüs Sermayesi Fonumuz Sabancı Ventures ile Türkiye’deki erken basamak teşebbüsleri desteklemeyi sürdürürken, 2022 yılı içerisinde bulut teknolojileri şirketi Bulutistan, yapay zekâ odaklı akıllı asistan hizmetleri konusunda uzmanlaşmış Zach.ai, dijital sıhhat alanında yapay zekâ tabanlı hastalık idaresi ve telesağlık hizmeti platformu geliştiren Albert Health, yeni jenerasyon alacak finansmanı platformu Figopara ve dijital fabrika platformu Supply Chain Wizard şirketlerine yatırımlarımızı tamamladık.

Sabancı ARF Almost Ready to Fly programı ile de hem Topluluk içinden hem de Topluluk dışından girişimcilerin fikirlerini hayata geçirmelerine dayanak verirken, ülkemizin teknolojik gelişimi için çok kıymetli gördüğümüz açık inovasyon kültürünün iş dünyasında yaygınlaşmasına da öncülük ediyoruz.

Finansal Hizmetler iş kolumuzda da geçtiğimiz ağustos ayında kurulumunu tamamladığımız Sabancı Ageas Sıhhat Sigorta şirketimiz ile sıhhat hizmetleri alanında çok daha kapsayıcı bir bakış açısıyla yolumuza devam edeceğiz. Başka yandan, bankamız 2022 yılında Türkiye iktisadına sağladığı kredi dayanağını 616 milyar TL’si nakdi olmak üzere toplam 757 milyar TL düzeyine çıkarırken, yüzde 23,2 seviyesinde gerçekleşen güçlü konsolide sermaye yeterlilik oranıyla, gerçek dalın büyümesine ve gelişmesine dayanak olmayı sürdürdü.”

Bu gelişmelerin ışığında, Sabancı Holding, 2022 yılında, kombine satışlarını yüzde 166 artışla 403,6 milyar TL düzeyine yükseltti ve yılı 43,8 milyar TL’lik konsolide net kâr ile tamamladı.

Türkiye’nin en geniş iştirakli toplumsal sorumluluk hareketi

Tüm bu operasyonel muvaffakiyetlerin yanında, sürdürülebilirlik alanında da çok sayıda öncü uygulamayı hayata geçirdiklerini belirten Cenk Alper, kelamlarını şöyle tamamladı: “Sabancı Topluluğu olarak, iklim acil durumu ile kalıcı gayrete yönelik çok sayıda projeyi kararlılıkla hayata geçirirken, insan ve toplum odaklı müspet etkimizi artırmayı da en büyük önceliklerimizden biri olarak görüyoruz. Bu kapsamda, 2021 yılında Topluluğumuzun kuruluş yeri olan Adana’da başlattığımız Sabancı Cumhuriyet Seferberliği’ni, geçtiğimiz yıl içinde Türkiye’nin en geniş iştirakli toplumsal sorumluluk hareketine dönüştürdük. 48 vilayette gerçekleştirdiğimiz 242 aktiflikle, 15 bin Sabancı Gönüllümüz alana çıktı. Yaptığımız tüm çalışmalarımızı da 10 Kasım’da Ulu Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’e armağan ettik.”

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar