• YARIM ALTIN
  5.531,00
  % 0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9430
  % 0,05
 • € EURO
  28,7282
  % -0,04
 • £ POUND
  33,5143
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  3,7120
  % 0,25
 • РУБ RUBLE
  0,2785
  % -0,10
 • BITCOIN/TL
  717709,556
  % 1,51
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Sanchez’den Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecine katkı kelamı

Sanchez’den Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecine katkı kelamı

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, basın toplantısında yaptığı konuşmada, Erdoğan ile yaptığı görüşmeye değindi.

AB periyot başkanlığını yıl sonuna kadar yürütecek İspanya’nın Başbakanı Sanchez, bu periyotta, AB’ye üyelik sürecinde Türkiye’yi ilgilendiren mevzuları gündeme getirmeye çalışacaklarına dair Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kelam verdiğini söyledi.

“Türkiye’nin kendisini AB’ye daha uzak değil daha yakın hissetmesini sağlamak için bu aylarda (AB periyot başkanlığı) nasıl adımlar atabileceğimizi tam olarak görmeliyiz.” diyen Sanchez, Türkiye’nin öncelikli olarak talep ettiği vize hürlüğü ve Gümrük Birliği muahedesinin düzenlenmesi hususlarına İspanya olarak her vakit müspet yaklaştıklarını söz etti.

Sanchez, İspanya’nın AB içinde tek başına karar veremeyeceğini lakin AB devir başkanlığının verdiği yetkiler dahilinde Türkiye’yi ilgilendiren bu iki hususun gündeme getirilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını kaydetti.

Sanchez ayrıyeten, hükümetler ortası ikili tepeler yapan Türkiye ve İspanya’nın ortasında stratejik ve kapsamlı iştirak olduğunu vurguladı.

Arda Güler’e talih diledi

Diğer yandan Sanchez, ulusal futbolcu Arda Güler’in Real Madrid’e transfer olmasının da Erdoğan ile yaptığı toplantıda gündeme geldiğini aktardı.

Basketbol ile daha fazla ilgilendiğini o yüzden Real Madrid’in Türk futbolcuyu transferinden haberi olmadığını söyleyen İspanya Başbakanı, “Öyle gözüküyor ki Real Madrid 18 yaşında bir Türk futbolcu transfer etmiş. Çok büyük bir futbolcuymuş, Real Madrid’de bahtının bol olmasını diliyorum” dedi.

Bu ortada, İspanya’da 23 Temmuz’da erken genel seçimler yapılacak.

YORUMLAR YAZ