Parapiyasasi.net
Sarsıntı bölgesindeki barajların durumu incelendi
Yazar: -16 Şubat 2023
12

Tüm dünyanın kenetlendiği ve “asrın felaketi” olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli zelzeleler sonrasında bölgedeki barajların durumu Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı DSİ Genel Müdürlüğü teknik grupları tarafından incelemeye alındı. Zelzele bölgesi ve yakın etrafında bulunan işletmedeki sulama, içme suyu, güç ve taşkın yararı olan 140 depolamalı tesisin incelendiği ve birinci basamaktaki gözlemsel incelemeler sonucunda acil müdahaleyi gerektirecek bir duruma rastlanmadığı bildirildi. Bölgedeki barajlarda yapılan ayrıntılı inceleme ve raporlamaların dışında, bakım tamirat ve rehabilitasyon proje ihalelerinin de süratlice yapılmasının kararlaştırıldığı bilgisi verildi.

Sorun tespit edilen 8 barajın son durumu

Hatay’daki Yarseli Barajı: Sarsıntı sonrasında toplumsal medyada çok fazla gündem olan ve 11 Şubat günü saat 12:00’de barajın patladığı yahut yıkıldığına ait haberler çıkan Hatay’daki Yarseli Barajı’nda yapılan incelemelere nazaran kret üzerindeki asfalt yolda çatlakların oluştuğu tespit edildi. Yol etkin olarak kullanıldığı için ve trafik açısından sorun oluşturmaması maksadıyla kret üzerindeki asfalt yol ulaşıma kapatıldı.

Osmaniye’deki Kalecik Barajı: Krette çatlak oluştuğu tespit edildi. Su sızıntısı gözlemlenmedi.

Kahramanmaraş’taki Kartalkaya Barajı: Krette çatlak oluştuğu tespit edildi. Su sızıntısı gözlemlenmedi.

Malatya’daki Sürgü Barajı: Krette çatlak raporlandı. Su sızıntısı gözlemlenmedi.

Malatya’daki Sultansuyu Barajı: Krette çatlak belirlendi. Gövdede oluşan deformasyonlar nedeniyle önlem maksatlı olarak barajdaki su boşaltılmaya başlandı. Suyun akış tarafında bir sonraki baraj olan Karakaya Barajı rezervuarına kadar bölgeye önlem gayeli olarak insan geçişi yasaklandı.

Osmaniye’deki Bahçe Arıklıkaş Göleti: Krette çatlak oluştuğu görüldü. Gövdede oluşan deformasyonların risk teşkil edebileceği kıymetlendirilerek gölet boşaltılmaya başlanarak asgarî su düzeyine indirildi. Halihazırda bir risk bulunmuyor.

Hatay’daki Reyhanlı Barajı: Krette çatlaklar ve gövdede deformasyonlar tespit edildi. Önlem emelli müşahedelere devam ediliyor. Su düzeyi asgarî kotun altında ve şu anda rastgele bir risk yok.

Gaziantep’teki Nurdağı Hamidiye Barajı: Kret bölgesinde çatlak oluştuğu tespit edildi. Su sızıntısı gözlemlenmedi.

Şanlıurfa-Adıyaman ortasındaki Atatürk Barajı: 6 Şubat’ta sarsıntılar sonrasında 2 sefer, 7 Şubat’ta da 3’üncü defa hemen ve gözleme dayalı incelendi. Birinci tetkiklerde hiçbir probleme rastlanmadı. 9 Şubat’ta ise Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi başkanlığında ve DSİ Genel Müdürlüğü teknik grubunca evvel havadan, sonra baraj gövdesine 4’üncü kere gidilerek inceleme yapıldı. Gereken bakım ve tamirat uygunlaştırma işleri ve ek araştırmalar konusunda gereken çalışmaların devam ettiği belirtildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar