Parapiyasasi.net
Sarsıntı bölgesine bağışlara vergi indirimi
Yazar: -16 Şubat 2023
8

Gelir Yönetimi Başkanlığının (GİB) internet sitesinden yapılan açıklamaya nazaran, merkez üssü Kahramanmaraş olan sarsıntılar sonrası, genel hayatı olumsuz etkileyen koşulların ortadan kaldırılması ve afetzede vatandaşların acil gereksinimlerinin karşılanması için gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince bağış ve yardımlar yapılıyor.

Afetzedeler için AFAD Başkanlığı ve Türk Kızılayın ilan ettiği hesaplara yapılan nakdi bağış ve yardımların tamamı, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince indirim konusu yapılabilecek. Bağışların indirilebilmesi için ödemeye ait banka dekontları kâfi olacak.

Depremler sonrası genel hayatı olumsuz etkileyen koşulların ortadan kaldırılması için gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince, işletmelerinde mevcut olan ya da dışarıdan temin edilen gereksinim gereçleri de birebir olarak bağışlanabiliyor. Tıpkı bağışlar AFAD Başkanlığının kendisine yapılabileceği üzere AFAD’ın yönlendirdiği kamu kurum ve kuruluşlarına da aktarılabilecek. Bu kapsamda yapılan tıpkı bağışların tamamı, bağışa bahis malların içeriğine ve ilgili kurumlarca teslim alındığına ait evrak düzenlenmesi kaydıyla, indirim konusu yapılabilecek. Kelam konusu kapsamda yapılan bağış ve yardımlarda, KDV hesaplanmayacak ve bağışa husus mallara ait yüklenilen KDV’ler de işletmeler tarafından indirim konusu olabilecek.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar