Parapiyasasi.net
Sarsıntı fonu için piyasalardan kaynak sağlanacak
Yazar: -02 Mart 2023
11

Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu Afet Yine İmar Fonu için her türlü mevzuattan muaf halde yurtiçi ve yurtdışı piyasalardan kaynak sağlayabilecek. Sarsıntılardan sonra yapılan bağış ve yardımlar da bu fona aktarılacak.

Konu hakkında bilgi sahibi bir yetkilinin Bloomberg’e verdiği bilgilere nazaran, fon idaresi Hazine ve Maliye Bakanı başkanlığında, ilgili bakanlardan oluşacak.

Fonun yasal düzenlemesi için 11 unsurluk bir kanun teklif hazırlandı. Teklife nazaran; fon, başta sarsıntı bölgesinde yıkılan binaların inşası için kullanılacak. Fon, ayrıyeten afet bölgesi ilan edilen tüm bölgeler için devreye girecek.

Teklifle fonun para kaynakları da belirlenecek. Bu kapsamda, yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı her türlü bağış, yardım ve hibeler fona aktarılacak. Fon için bütçeye ödenek de konulacak.

Cumhurbaşkanı kaynak aktarabilecek

Cumhurbaşkanı, fona transferler konusunda kelam sahibi olacak, Cumhurbaşkanı kararıyla belirlenecek ölçüde kaynak fonun kullanımına sunulacak.

Afet Yine İmar Fonu yurtiçi ve yurtdışı sermaye ve para piyasalarından da finansman ve kaynak sağlayabilecek. Bunun için fon, ilgili mevzuat kapsamında yer alan müsaade ve onaylara takılmayacak.

Fonun bu çalışmaları kurum ve kuruluşların mevzuatlarındaki her türlü kısıtlamalardan da muaf tutulacak.

Fonun kaynak yelpazesini genişletmek için teklife fonun “Para ve sermaye piyasaları dışında öbür sistemlerle sağlanan finansman ve kaynaklardan ve öteki gelirlerden yararlanabileceği” üzere geniş bir çerçeve de eklenecek.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar