• YARIM ALTIN
  5.550,00
  % 0,64
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9993
  % -0,07
 • € EURO
  29,0097
  % 0,46
 • £ POUND
  33,5517
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  3,7107
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2806
  % 1,22
 • BITCOIN/TL
  734254,497
  % -0,13
 • BIST 100
  7.719,82
  % -0,82

Sevgililer Gününde Ekonominin Canlanması Bekleniyor

Sevgililer Gününde Ekonominin Canlanması Bekleniyor

Sevgililer günü, anneler günü, babalar günü gibi özel günlerde ekonomi her zaman diğer zamanlara kıyasla hareketlenir. Kuyumculuk sektörü, giyim ve aksesuar sektörleri, çiçekçiler, restoran ve işletmeler hatta otomotiv ve teknoloji sektörleri bile hareketlenmektedir. Firmaların bu süre içerisinde yaptığı özel indirimler ve düzenlediği kampanyalar da cazip fırsatları kaçırmak istemeyenlerin bu günleri değerlendirmesinde yardımcı olmaktadır. Özellikle Korona Virüs Pandemi sebebi ile birçok sektör zor durumdayken 2021 yılının ilk özel günü olan sevgililer gününde esnaf dört gözle ekonomisinin hareketlenmesini beklemektedir.

Bu yıl 14 Şubat sevgililer gününün pazar gününe denk gelmesi ancak pazar günü ise ülkemizde sokağa çıkma yasağı olması sebebi ile özellikle kuyumcular özel bir izin beklemektedir. İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık kuyumcu sektörü gibi bu özel günlerde hediye alışverişi ön planda olan sektörüler için sokağa çıkma yasağı olan 13 Şubat Cumartesi ve 14 Şubat Pazar günleri açık olmaları için özel bir iznin verilmesinin bu sektördeki yatırımcıları ve çalışanları fazlasıyla mutlu edeceğini iletti.

Sevgililer Gününde Ekonominin Canlanması Bekleniyor

İKO Başkanının 2021 yılı Sevgililer Günü İçin Ön Görüleri

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık bu yıl sevgililer günü olan 14 Şubat’ın Pazar gününe denk gelmesi ve pazar günü Corona Virüs Pandemisi sebebi ile sokağa çıkma yasağının olması sebebi ile 12 Şubat Cuma günü altın takı ve mücevherat alışverişlerinde zirveyi göreceklerini ön gördüğünü belirtmiştir. Covid-19 salgını sebebi ile 2020 yılı içinde her yıl gerçekleşen altın fuarının gerçekleşmemesi sebebi ile kuyumcuların ellerinde 5 milyar doları aşkın stok bulunduğunun ve sevgililer günü gibi özel günlerde bu stokları eritmek için önemli fırsat olduğunu belirten Mustafa Ayık 11 Şubat Perşembe, 12 Şubat Cuma günleri yoğunluk beklediklerini beyan etmiştir.

Altın Fiyatlarındaki Düşüş Sevgililer Günündeki Hediye Alımlarını Etkileyecek Mi?

Yine İKO Başkanı Mustafa Atayık ‘ın yorumları ile altında son dönemlerde meydana gelen düşüş bu yıl ki sevgililer gününde hediye seçiminde altın alımını yüzde 5 ile yüzde 10 arasında artıracağı ön görülmektedir. Ayrıca Atayık mücevherat satın alacak olanlara uluslararası sertifika kontrolü yapmalarını ve doğru ürüne doğru değerde ücret ödemeleri için dikkatli olmalarını önermektedir.

YORUMLAR YAZ