• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Şimşek’ten kara parayla uğraş vurgusu

Şimşek’ten kara parayla uğraş vurgusu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Anadolu Ajansı’na, FATF’ın genel heyet toplantısına ve burada Türkiye’ye yönelik alınan karara ait değerlendirmede bulundu.

FATF’ın Haziran 2023 toplantılarının tamamlandığı bilgisini veren Şimşek, ilgili kuruluşca yayımlanan kamuoyu duyurusunda Türkiye’nin atmış olduğu olumlu adımlar ile tesirlilik alanındaki gelişmelere dikkatin çekildiğini söyledi.

Şimşek, “FATF tarafından ülkemize yönelik belirlenen 7 eksiklik, son toplantıda 2’ye indirildi. Türkiye’nin kara para ve terörün finansmanıyla gayreti kararlılıkla devam etmektedir. En kısa müddette bu eksiklikleri de tamamlayarak Türkiye’nin gri listeden çıkarılması sağlanacaktır.” diye konuştu.

FATF standartlarına ahenk kapsamında Türkiye’nin en başarılı ülkeler ortasına girdiğini ortaya koyacak raporun da yakın tarihte yayımlanacağını vurgulayan Şimşek, şu değerlendirmede bulundu:

“Bundan sonraki süreçte, FATF ve ilgili tüm kurumlarla işbirliği içinde gerekli adımlar atılmaya devam edilecek ve ülkemizin hak etmediği gri liste sürecinden en kısa müddette çıkması için gereken adımlar atılacaktır. Tüm kamu kurum ve kuruluşları kelam konusu kalan ögelerin en kısa müddette giderilmesi hedefiyle MASAK uyumunda ağır formda çalışmaya devam ediyor, ‘gri liste’ sürecinin sonlandırılması için tüm imkanlar seferber ediliyor.”

“Türkiye çok önemli adımlar attı”

MASAK’ın internet sitesinde yer alan açıklamada da FATF’ın kara paranın aklanması, terörizmin ve kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanıyla gayret kapsamında memleketler arası standartları belirleyici bir kuruluş olduğuna işaret edilerek, bu kuruluşun, misyon kapsamı bağlamında ülkelerin teknik ahenk (mevzuat) ve tesirlilik (uygulama) durumlarını da karşılıklı kıymetlendirme raporları marifetiyle değerlendirdiği bildirildi.

Türkiye’ye yönelik 2019 yılında yayımlanan karşılıklı kıymetlendirme raporu ve sonrasında hazırlanan izleme periyodu sonrası raporla birlikte ülkenin Ekim 2021’de “gri liste” olarak da bilinen “artırılmış izlemeye tabi ülkeler” listesine FATF tarafından dahil edildiği anımsatılan açıklamada, “Karşılıklı kıymetlendirme sürecinden bu yana ülkemiz, kara paranın aklanması, terörizmin ve kitle imha silahlarının yayılmasının finansmanıyla çaba kapsamında çok önemli adımlar attı ve bu konu FATF tarafından da onandı. Çünkü Ekim 2021’de FATF tarafından yayımlanan kamuoyu duyurusunda ülkemize yönelik yayımlanan kısmında 7 eksikliğe değinilmekte iken Haziran 2023 Genel Heyeti sonrasında yayımlanan duyuruda bunlar 2’ye indirilmiştir.” sözüne yer verildi.

Açıklamada, Türkiye’nin teknik ahenk bağlamında çok sayıda ülkenin önüne geçerek 40 FATF tavsiyesinde çok geniş ölçüde uyumlu hale geldiğine vurgu yapılarak, şunlar kaydedildi:

“Bu bağlamda, üye ülkelerin ortalama 9 FATF tavsiyesinde eksikliği bulunduğu dikkate alındığında, ülkemizin kelam konusu tavsiyeler bağlamında ne kadar uyumlu olduğu da ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak, ülkemizin FATF süreci ile ilgili olarak birtakım basın organlarında yayımlanan gerçek dışı haberlere prestij edilmemesi ve sırf Bakanlığımızca yapılacak bilgilendirmenin temel alınması gerekmektedir. Bu bağlamda tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın ağır çalışmalarının ve gayretlerinin kısa müddette sonuç vereceğine inancımız tamdır.”

YORUMLAR YAZ