• YARIM ALTIN
  5.528,00
  % 0,18
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9279
  % 0,02
 • € EURO
  28,7219
  % -0,04
 • £ POUND
  33,4979
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  3,7126
  % 0,29
 • РУБ RUBLE
  0,2780
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  717053,553
  % 1,39
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Şişecam yenilenebilir güç kullanımını 8 kat artıracak

Şişecam yenilenebilir güç kullanımını 8 kat artıracak

Şişecam, 4 kıta ve 14 ülkedeki karbon ayak izini azaltmak için çalışmalarına devam ediyor. Geçen yıl sürdürülebilirlik odağında yaptığı tüm çalışmaları 2022 Sürdürülebilirlik Raporunda toplayan Şişecam, sürdürülebilir gelecekle ilgili maksatlarını de ortaya koydu.

Şişecam 2022-2030 CareforNext sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında, 2022 yılında gerçekleştirdiği çalışmalarla yenilenebilir güç şurası kapasitesini 10 MWp (Megawatt peak) düzeyine çıkarttı.

Bu kapasite artışıyla birlikte Şişecam, yıllık 8 bin 321 MW (Megawatt) yenilenebilir güç üretimi gerçekleştirirken, yaklaşık 4 bin ton karbon emisyonunu önledi. 2022’de gerçekleştirdiği çalışmalarla 29 milyon TL’lik güç tasarrufu elde eden Şişecam, 6,8 milyon metreküp suyun geri dönüşümünü sağladı. Şişecam fabrikalarındaki yenilenebilir güç kullanım oranını ise 2030 yılına kadar 8 kat artırmayı planlıyor.

Şişecam İdare Şurası Lideri ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman 2030 CareforNext stratejisinin bedel yaratma odaklı sürdürülebilir büyüme seyahatinde Şişecam’a değerli ölçüde güç kazandırdığının altını çizdi.

Prof. Dr. Ahmet Kırman Şişecam’ın sürdürülebilirlik odağında yaptığı yatırımları şöyle sıraladı:

Sürdürülebilirlik odaklı iki yeni yatırım

2022 yılına üretim süreçlerimiz ve yatırımlarımızda sürdürülebilirliği garanti altına almak gayesiyle gerçekleştirdiğimiz refrakter üreticisi İtalyan Refel firmasının satın alımıyla başladık. Çabucak akabinde Avrupa’da cam ambalaj alanındaki birinci yatırımımız olan Macaristan tesisimizin temel atma merasimini gerçekleştirdik. Karbon ve su ayak izinin azaltılmasını sağlayan teknolojilerle donatacağımız bu tesisimiz tıpkı vakitte Avrupa pazarında lokal üretici pozisyonuyla üretim yapacak.

Güneş gücü panellerinde kullanılan buzlu cam ve güç camı kesimindeki yatırımlarımızı artırmaya devam ediyoruz. Bu strateji kapsamında Mersin tesisimizde buzlu cam fırını ve işletme sınırını devreye alırken tekrar birebir tesiste güç camı üretimi de gerçekleştireceğimiz ikinci buzlu cam fırını kapasitesini yıllık 180 bin tondan 244 bin tona çıkartma kararı aldık.

Atık suyu dönüştüren Basalia teknolojisine yatırım

2021 yılında duyurduğumuz daha sürdürülebilir bir dünya için katı-sıvı-gaz formundaki organik ve inorganik atıkları zararsız unsurlara dönüştüren Basalia Teknolojisinin pilot denemelerine evvel Mersin’deki üretim tesisimizde başlayarak akabinde endüstriyel alana taşıyacağız. Yeşil ve döngüsel Basalia Biyo-Döngü Teknolojisi, “Gezegeni Koru” stratejimiz altında oluşturduğumuz atık suyun yine kullanımına yönelik amaçlarımıza ulaşmamız noktasında bizim için değer taşıyor.

Sürdürülebilir sanayiye liderlik modeli

Sürdürülebilir bir gelecek için hayata geçirdiğimiz ve bizi heyecanlandıran bir diğer gelişme ise Plant of the Future ismini verdiğimiz iş modelimiz. Milletlerarası iş ortaklarıyla oluşturmayı planladığımız platformlarda CareforNext sürdürülebilirlik stratejimizle uyumlu olarak elektrik, hidrojen, yenilenebilir üzere alternatif güç kaynaklarıyla cam sanayisinin daha sürdürülebilir olmasını sağlayacak iş birliklerine liderlik etmeyi hedefliyoruz.

Enerji ve ışık denetimi sağlayan camlar

Tüm bunların yanında gezegenin artan ihtiyaçlarına ve normlara âlâ bir tahlil ortağı olan, binaların yenilenme sürecinde güç ve ışık denetimi sağlayan kaplamalı ve low-e camlarımızla öne çıkıyoruz. Yenilenebilir güç üretimi alanında, fotovoltaik paneller için yüksek kaliteli cam ve rüzgâr türbinlerine yönelik cam elyafı üretiminde pazar hissemizi yükseltiyoruz. Ayrıyeten otomotiv dalındaki düşük karbonlu iktisada geçiş sürecini hızlandırmak üzere eser geliştirme çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Atık suyu dönüştürüp pak su kullanımını azaltacak

Temel bir insan hakkı olan suyla ilgili de kıymetli gayelerimiz var. Gelecek kuşaklara ve dünyamıza olan sorumluluğumuzun şuuruyla endüstriyel atık suyu tekrar kullanma amacımıza 2020 yılı prestijiyle ulaştık. 2030 yılına kadar da pak su tüketimimizi en az yüzde 15 azaltmayı hedefliyoruz. Pak su ve sanitasyon gayelerimiz kapsamında da 2022 yılında 6,8 milyon metreküp suyun geri dönüşümünü sağladık. Bununla birlikte su farkındalık çalışmalarının yanında, “Sıfır deşarj” yaklaşımına yönelik faaliyetlerimizi aralıksız sürdürüyor, tesislerimizin potansiyellerinin belirlenmesi ve izleme altyapısının güçlendirilmesine yönelik süreçlerimize devam ediyoruz.

Enerji verimliliği sağlayan fırın tasarlıyor

Avrupa’nın en büyük Ar-Ge merkezlerinden biri olan Şişecam Bilim, Teknoloji ve Tasarım Merkezimizde çalışan Şişecam bilim insanları, eser dizaynının yanı sıra modelleme ve simülasyon takviyeli dizaynlarla fırınlarda optimum üretim randımanı ve güç verimliliği doğrultusunda iyileştirmeler gerçekleştiriyor, cam üretiminde kritik değere sahip olan fırınlar tasarlıyorlar.

ABD’de soda külü üretiminde su kullanımını azalttı

Yaptığımız ve planladığımız tüm yatırımların çevresel ve toplumsal yararlarını değerlendirirken faaliyetlerimizin etraf üzerindeki toplam tesirini azaltmaya odaklanıyoruz. ABD – Wyoming’de gerçekleştirdiğimiz doğal soda külü yatırımı, soda külü üretiminden kaynaklanan karbon emisyon yoğunluğumuzu ve su tüketimimizi yüzde 50 oranında azaltmamızı sağladı. Bu alanda yapacağımız öteki yatırımlar ile dünyanın en büyük 3 soda külü üreticisinden biri haline gelmeyi hedefliyoruz.

Cam kırığı kullanım oranını yüzde 35 artıracak

2030 stratejisi doğrultusunda cam ambalaj üretimi süreçlerinde kullandığımız harici cam kırığı oranını en az yüzde 35 düzeyine kadar yükseltmeyi hedefliyoruz.

Kadın çalışan oranı yüzde 25’e çıkacak

Bugün 5 bin 500’ü aşkın bayan çalışanımız toplam çalışanlarımızın yüzde 23’ünü temsil ederken, bu oranı artırmak için bayan çalışanlarımıza uygun hale getirebilmek ismine kapsayıcı tesisler kurmayı eşitlik siyasetimizin bir modülü olarak ele alıyor ve gerekli yatırımları yapıyoruz. 2030 yılı prestijiyle çok uluslu çalışma ortamının oluşturulmasını, Women Expression Programının hayata geçirilmesini ve bayan çalışan oranımızı da en az yüzde 25’e yükseltmeyi hedefliyoruz.

YORUMLAR YAZ