• YARIM ALTIN
  5.508,00
  % 1,03
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5847
  % 0,09
 • € EURO
  29,2358
  % 0,14
 • £ POUND
  33,8100
  % 0,57
 • ¥ YUAN
  3,7849
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2745
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  770533,669
  % -0,25
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

S&P: Dezenflasyon Euro Bölgesi’ni kış sakinliğinden çıkarmaya başlıyor

S&P: Dezenflasyon Euro Bölgesi’ni kış sakinliğinden çıkarmaya başlıyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), dezenflasyonun Euro Bölgesi’ni kış sakinliğinden çıkarmaya başladığını bildirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, enflasyonun merkez bankasının yüzde 2 gayesine 2025 yılına kadar geri döndüğü öngörülmemesine karşın dezenflasyonun hızlanmaya başlaması gerektiği aktarıldı.

Açıklamada, dezenflasyonun Euro Bölgesi’ni kış sakinliğinden çıkarmaya başladığı belirtilerek, güçlü iş gücü piyasası, mali tedbirlerin tesirleri ve daha fazla faiz artışı olasılığıyla bölge iktisadına ait büyüme varsayımın bu yıl için yüzde 0,3’ten yüzde 0,6’ya çıkarıldığı kaydedildi.

Enflasyondaki düşüş ve Kovid-19’dan bu yana birinci olağan turizm dönemi sayesinde Euro Bölgesi’nin ikinci ve üçüncü çeyrekte stagflasyondan çıkmasının beklendiği belirtilen açıklamada, bununla birlikte öteki salgın sonrası aykırı rüzgarların azaldığı ve yüksek faiz oranlarının talebi azalttığı tabir edildi.

Açıklamada, “Zayıflayan bir ekonomik döngünün ortasında bile Euro Bölgesi’nin derin bir resesyona gireceğini öngörmüyoruz” değerlendirmesinde bulunuldu.

Yüksek faizler İngiltere iktisadının büyümesini kısıtlayacak

Öte yandan S&P’den yapılan bir öbür açıklamada, para siyaseti sıkılaşmasından kaynaklanan artan baskının İngiltere iktisadında büyümeyi giderek daha fazla kısıtlayacağı bildirildi.

Yüksek istihdam ve güçlü fiyat artışının İngiltere’deki tüketicileri bu yıl şimdiye kadar enflasyon baskılarına karşı nispeten dirençli tuttuğu belirtilen açıklamada, bunun en azından bir kısmının devam etmesinin lakin yüksek faiz oranları nedeniyle 2023’te çok az güzelleşmenin beklendiği aktarıldı.

Açıklamada, büyümeyi gereğinden fazla sınırlamamak için İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) kısıtlayıcı siyasetini gelecek yılın birinci yarısında, piyasaların şu anda beklediğinden daha erken bir tarihte, yine gevşeteceğinin düşünüldüğü söz edildi.

YORUMLAR YAZ