Parapiyasasi.net
“Stellantis-Tofaş muahedesi değerleme açısından uzun vadede önemli”
Yazar: -02 Mart 2023
8

Tofaş tarafından Çarşamba günü akşam saatlerinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada Tofaş’ın Stellantis Türkiye’nin hisselerinin tamamının satın aldığını açıkladı. Açıklamanın akabinde süreci kıymetlendiren Cet Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Cemal Demirtaş “Tofaş için bedel yaratıcı” yorumunu yaptı.

Bu satın almayı hem Türkiye, hem Koç Kümesi hem de Stelantis ismine heyecan verici bir gelişme olarak değerlendirdiğini tabir eden Demirtaş katıldığı Bloomberg HT yayınında “Stellantis şu anda dünyanın 4. büyük otomotiv üreticisi haline geldi. Tofaş’ın artık bu büyük aile içerisinde kıymetli bir yere sahip olma imkânı oluştu. Bu muahede ile birlikte Türkiye’nin de Tofaş fabrikanın da potansiyeli kanıtlanmış üzere oldu. Muahede biraz vakit aldı; lakin çok özel bir mutabakat imzalanmış, stratejik bir işbirliği yapılmış oldu. Değerleme katkısı açısından uzun vadede değerli katkılar sağlayacak” halinde konuştu.

Demirtaş “Stellantis ailesi içerinde Tofaş, Stellantis’in Fiat tarafıydı. Tofaş şu anda Türkiye’de yüzde 20’lik pazar hissesi ile pazar başkanı. Bunun yanına satış ithalat ve dağıtım ağı açısından bir de Stellantis’in başka eserleri giriyor. Orada da yaklaşık 100 bin adetlik bir pazar var. Toplamı yüzde 31’lik bir pazar hissesi haline gelecek. Bu hem Koç yatırımcısı, Hem Tofaş yatırımcısı hem de Stelantis açısından bir dengeyi de sağlayacaktır. Önümüzdeki periyotta dağıtım ağında da optimizasyonlar sağlanacaktır” dedi.

Tofaş kapasitesini kullanabilecek mi?

Tofaş’ın yaklaşık 400 bin adetlik araç kapasitesi olduğunu belirten Demirtaş “Bunun yaklaşık 240 binini kullanıyor olacaklar. Geçen yıllarda da 260-300 bin civarındaydı. Ayrıntısı verilmeyen ve 6 markaya üretim yapacakları yeni bir eserden bahsediliyor. Bunu çalışmalarının Temmuz 2023’te başlayacak. Tüm bu mutabakatların son olma tarihi Temmuz 2023. Bu tarihten sonra planlanacak ve 2025’ten itibaren yeni bir eser girecek ve bu eser Stellantis’in 2030 amaçları dahilinde de değerli bir stratejik kesim olacak üzere gözüküyor” dedi.

“Tofaş açısından kıymet yaratan bir anlaşma”

Hisse senedi tarafına dair yorumunda ise Demirtaş “Bir müddettir bir beklenti vardı. Bir türlü gerçekleşmeyen bir doğum üzereydi. Günlükten daha öte bakarsak burada bilhassa Tofaş için paha yaratıcı bir şey olarak yorumlayabilirim” sözlerini kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar