Parapiyasasi.net
Suudi Arabistan ile Rusya ortasında petrol görüşmesi
Yazar: -16 Mart 2023
4

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’nın haberine nazaran, Suudi Arabistan Güç Bakanı Abdulaziz bin Selman ile Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, başşehir Riyad’da bir ortaya geldi.

Görüşmede, iki ülke ortasındaki münasebetleri geliştirmenin yanı sıra global petrol piyasası şartları ve OPEC Plus koalisyonunun piyasa istikrarını ve istikrarını güçlendirmeye yönelik uğraşları ele alındı.

Bakan Bin Selman ve Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, görüşme sırasında, ülkelerinin Ekim 2022’de OPEC Plus koalisyonu tarafından alınan ve 2023’ün sonuna kadar üretimi günde iki milyon varil azaltmayı öngören karara bağlı olduğunu vurguladı.

Bin Selman ile Novak ayrıyeten global pazarın istikrarını ve istikrarını güçlendirmek için OPEC Plus kümesi çerçevesinde iki ülke ortasındaki işbirliğinin devam ettiğine dikkati çekti.

Enerji Bakanı Bin Selman, dün Energy İntellengence sitesine yaptığı açıklamada, ülkesinin petrol ihracatına tavan fiyat uygulama mümkünlüğünün olduğunu belirterek, “Tedariklerimize bunu uygulayan hiçbir ülkeye petrol satmayacağız. Bu cins siyasetler, netlik ve istikrara büyük muhtaçlık duyulan bir vakitte yeni riskler ve daha fazla belirsizlik getiriyor. Bu tıp siyasetlerin kaçınılmaz olarak piyasa istikrarsızlığını ve dalgalanmaları artıracağını tekrar vurguluyorum.” demişti.

Ülkesinin petrol üretimini azaltacağını söyleyen Bin Selman, “Diğer ülkeler de tıpkı uygulamayı yaparlarsa şaşırmam.” tabirlerini kullanmıştı.

OPEC+ ülkeleri, 5 Ekim 2022’deki toplantıda, günlük petrol üretimini Kasım 2022’den itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

Bu karar üzerine Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Stratejik İrtibat Yöneticisi John Kirby, 11 Ekim’de ABD Lideri Joe Biden’ın, Suudi Arabistan ile münasebetleri gözden geçirdiğine dair açıklamalarda bulunmuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar