Parapiyasasi.net
Suudi Arabistan Petrol Bakanı’ndan tavan fiyat uyarısı
Yazar: -15 Mart 2023
6

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya nazaran Güç Bakanı Bin Selman, Energy İntellengence sitesine açıklamalarda bulundu.

Ülkesinin petrol üretimini azaltacağını söyleyen Bin Selman, “Diğer ülkeler de tıpkı uygulamayı yaparlarsa şaşırmam” tabirlerini kullandı.

Bin Selman, “NOPEC” tasarısı ile tavan fiyat dayatmanın genişletilmesi ortasında büyük bir fark olduğunu belirterek, “bunun petrol piyasası üzerindeki potansiyel tesirlerinin benzeri olduğunu” kaydetti.

Ülkesinin petrol ihracatına tavan fiyat uygulama mümkünlüğünün olduğunu belirten Suudi Arabistan Güç Bakanı Abdulaziz bin Selman, şunları kaydetti:

“Tedariklerimize bunu uygulayan hiçbir ülkeye petrol satmayacağız. Bu cins siyasetler, netlik ve istikrara büyük muhtaçlık duyulan bir vakitte yeni riskler ve daha fazla belirsizlik getiriyor. Bu cins siyasetlerin kaçınılmaz olarak piyasa istikrarsızlığını ve dalgalanmaları artıracağını tekrar vurguluyorum.”

Petrol ihraç Eden Ülkeler Örgütü’ne (OPEC) karşı “Petrol Üreten ve İhraç Eden Kartellere Hayır (NOPEC)” isimli yasa tasarısı birinci kez 2000 yılında ortaya çıkmış ve yasalaşması için daha evvel 16 sefer ABD Kongresi’ne sunulmuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar