Parapiyasasi.net
Tahvil hükümdarından resesyon uyarısı
Yazar: -04 Mayıs 2023
4

Ünlü tahvil yatırımcısı ve DoubleLine Capital kurucusu Jeffrey Gundlach’a nazaran ABD’de resesyon ihtimali giderek kuvvetleniyor ve Fed muhtemelen son faiz artışını çarşamba akşamı yaptı.

Fed kararı sonrası CNBC’ye konuşan Gundlach “Resesyon ihtimalleri önemli derecede yüksek” dedi ve Fed’in uyguladığı kümülatif faiz artışı ve yaşanan kredi daralmasının karamsarlığını beslediğini belirtti. Fed’in faiz kararı sonrası da swap piyasaları Gundlach’ın fikrine paralel olarak 2023’te faiz indirimi gerçekleşeceğini fiyatladı.

Gundlach tıpkı vakitte pay senedi piyasaları için de tasasını lisana getirirken S&P 500 endeksinin 4 bin 200-4 bin 300 bandını geçmekte zorlanacağını ve akabinde tarafını aşağı çevirebileceğini belirtti.

Powell’dan resesyon yorumları

Fed Lideri Jerome Powell ABD’nin ölçülü olmasını ümit ettiği bir resesyon yaşamasının mümkün olduğunu lakin resesyondan kaçınmayı daha büyük bir ihtimal olarak gördüğünü belirtti.

Powell bankacılık bölümünde yaşanan itimat krizinin sıkılaşan kredi koşullarıya sonuçlanmasına ait ise “Sıkı kredi şartları ekonomik aktiviteye, işe alımlara ve enflasyona tesirde bulunacak üzere gözüküyor” yorumunu yaptı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar