• YARIM ALTIN
  5.531,00
  % 0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9653
  % 0,11
 • € EURO
  28,7249
  % -0,03
 • £ POUND
  33,5149
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  3,7130
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,2777
  % -0,37
 • BITCOIN/TL
  716822,655
  % 1,27
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Tahvillerde ralli beklentisi

Tahvillerde ralli beklentisi

JPMorgan Asset Management Sabit Getiri CIO’su Bob Michele, bu hafta ABD’de açıklanan haziran ayı TÜFE datalarının akabinde global tahvillerde yaşanan rallinin şimdi yeni başladığını düşünüyor.

Geçen yılın sonundan bu yana global tahvil fiyatlarında yükselişe hazırlanan Michele, yüksek kredi notlu tahviller ile gelişmekte olan ülke tahvillerinde alım yapıyordu.

Fed’in faiz artışları konusunda fazla ileri gittiğini savunan Michele, uzun müddettir ABD iktisadının resesyona gireceği beklentisini de koruyor.

40 yılı aşkın müddettir bölümde vazife yapan Michele, ABD getiri eğrisinin derin formda zıdda döndüğüne işaret ederek, Fed’in yıl sonuna hakikat faiz indirmek zorunda kalacağını öngördü. “Giderek daha fazla gösterge, sırf resesyon periyotlarında görebileceğiniz düzeylere ulaşmış durumda. Tahvillerdeki her düşüşte alım yapıyoruz” diyen Michele, “Merkez Bankası’nın kayda kıymet sıkılaştırması gerçek iktisatta sert bir formda tesirini göstermeye başlıyor” dedi.

Japonya’da siyaset değişikliği

Japonya Merkez Bankası (BOJ), bankanın eski yöneticisi Hideo Hayakawa’ya nazaran, getiri eğrisi programında bu ay gerçekleştireceği toplantıda ayarlama yapabileceğini öngördü.

“Bu ay getiri eğrisi kontolünde bir tıp ayarlama yapacaklarını umuyorum” diyen Hayakawa, “Eğer yapmazlar bu çok saçma olur” tabirini kullandı. Tıpkı vakitte eski bir BOJ başekonomisti olan Hayakawa, merkez bankasının bu mali yıl için enflasyon iddiasını gerçeğe uygun düzeye yükseltmesi gerektiğini de söyledi.

Japonya’da besin güç hariç çekirdek tüketici enflasyonu Mayıs ayında yüzde 4,3 ile beklentilerin üzerinde açıklanmıştı. Hayakawa, BOJ’un 10 yıllık tahvil getirisi için müsaade verdiği süreç bandını sıfırın her iki tarafında yüzde 0,5’ten iki katına çıkarmanın en olası adım olduğunu öngördü. BOJ’un bir sonraki faiz toplantısı 28 Temmuz’da gerçekleştirilecek.

YORUMLAR YAZ