• YARIM ALTIN
  5.508,00
  % 1,03
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5847
  % 0,09
 • € EURO
  29,2358
  % 0,14
 • £ POUND
  33,8100
  % 0,57
 • ¥ YUAN
  3,7849
  % 0,22
 • РУБ RUBLE
  0,2745
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  769902,540
  % -0,09
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

TBB’den TCMB Lideri Erkan ile yapılan toplantıya dair açıklama

TBB’den TCMB Lideri Erkan ile yapılan toplantıya dair açıklama

TBB’den yapılan açıklamaya nazaran toplantıda, dünyada ve ülkemizdeki ekonomik gelişmeler ile bankacılık dalındaki son durum ve geleceğe ait beklentiler görüşüldü.

Yönetim Şurası tarafından bankacılık bölümünün gündemindeki hususlar hakkında görüş ve teklifler TCMB Lideri Erkan’a sunuldu.

Türkiye Bankalar Birliği İdare Konseyi Lideri Alpaslan Çakar, toplantının yapan ve çok faydalı geçtiğini belirtti. Çakar, bankacılık bölümünün dirençli ve sağlıklı bir yapıda olduğunu, paydaşlarına itimat verdiğini, milletlerarası yüksek standartlarda hizmet gördüğünü, iktisat siyasetlerinin ilgili tüm kısımlara gerçek biçimde aktarılmasında değerli bir vazife üstlendiğini belirtti.

Düşük enflasyonun sağladığı öngörülebilir faaliyet ortamının ve milletlerarası kabul görmüş düzenlemelerin bankacılık kesiminin TL cinsinden büyümesinde ve güçlenmesinde kıymetli bir rol oynadığını belirten Lider Çakar, bu sayede büyümenin sürdürülmesi için elzem olan; istihdam sağlayan ve cari süreçler açığını azaltan nitelikli yatırımların, katma kıymeti yüksek olan üretimin, dünya piyasalarında rekabetçi ihracatın finansmanına münasebetiyle insanımızın refahının artmasına daha fazla katkı vermeye devam edeceklerini vurguladı.

TCMB Lideri Erkan, dezenflasyonun en kısa müddette tesisi için nakdî sıkılaştırma sürecine başlanıldığını belirterek, enflasyon görünümünde bariz güzelleşme sağlanana kadar tüm ekonomik aktörlerin üzerine düşen vazifeleri yerine getirme konusunda kararlı bir duruş sergileyeceklerinden emin olduğunu tabir etti.

Erkan, bankacılık dalının sağlam bilanço yapısının ülkemizde sürdürülebilir ekonomik büyümenin devamı, istihdamın yükseltilmesi ve cari istikrarda kalıcı güzelleşmeyi hızlandıracak stratejik yatırımların desteklenmesine katkı sağlayacak seviyede olduğuna dikkat çekti.

Erkan, “Makroihtiyati çerçevenin sadeleştirilmesine ait olarak Türkiye Bankalar Birliği’nin görüş ve tekliflerini aldık. Sadeleştirme süreci tesir tahlilleri yapılarak kademeli olarak gerçekleştirilecektir” formunda konuştu.

Başkan, iktisatta öngörülebilirliğin arttırıldığı ölçüde girişimcilerimizin gerçek kararlar alarak çok daha verimli faaliyetler yapacağına inandıklarını ve bölüm ile yakın bir işbirliği içinde çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

YORUMLAR YAZ