Parapiyasasi.net
TCMB faiz kararını 27 Nisan’da açıklayacak
Yazar: -22 Nisan 2023
7

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Siyaseti Konseyi, Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu başkanlığında 27 Nisan Perşembe günü toplanacak. Birebir gün faiz kararı açıklanacak.

Geçen ay “deprem sonrası toparlanmayı desteklemek için” faizi 50 baz puan indiren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası mart toplantısında bir haftalık repo faizini yüzde 8,50’de sabit tutmuştu.

“Uygun finansal şartlar önceliklendirilecek”

Para siyaseti duruşunun fiyat istikrarı ve finansal istikrarı koruyarak sarsıntı sonrası gerekli toparlanmayı desteklemek için kâfi olduğu görüşünde olan TCMB sarsıntının 2023 yılının birinci yarısındaki tesirlerinin yakından takip edileceğini açıklamıştı.

Para Siyaseti Kurulu’nun karara ait açıklamasında, “Kurul, yaşanan felaketin tesirlerinin en düşük düzeylere indirilmesi ve gerekli dönüşümün desteklenmesi emeliyle uygun finansal şartların oluşmasını önceliklendirecektir” denilmişti.

Karar metninde sarsıntının iktisada tesirine ait ise “Sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi açısından finansal şartların destekleyici olması zelzele sonrasında daha da kıymetli hale gelmiştir” değerlendirmeleri yapıldı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar