Parapiyasasi.net
TCMB muhtaçlık kredilerine örtülü faiz üst hududu getirdi
Yazar: -10 Mart 2023
25

BLOOMBERG HT/ÖZEL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, gereksinim kredilerine dönük yeni bir düzenleme yaptı.

Merkez Bankası’ndan bankalara gönderilen yazıda, gereksinim kredilerinde, ticari krediler için uygulanan biçime benzeri bir faiz hududu konulurken, bunun üzerine çıkılması halinde menkul değer tutma yükümlülüğü getirildi.

TCMB’nin gönderdiği ve Bloomberg HT’nin ulaştığı yazıya nazaran, tüketicilere kullandırılacak gereksinim kredilerinde “faiz/kâr hissesi oranı Merkez Bankası tarafından ilan edilen bileşik referans oranının 1.8 ile 2.0 katı ortasında olanlara birinci kademede, 2.0 katından yüksek olanlara ikinci kademede” menkul değer tutma mecburiliği getirildi.

Böylelikle, oto ve konut kredileri haricinde verilecek gereksinim kredilerinde MK kapsamına girmeyecek en yüksek aylık faiz 1.37 düzeyinde olacak. Bu düzeyin üzerinde oluşacak kredi faizlerinde bankaların menkul değer tutma yükümlülüğü olacak. Mevcut durumda bu kredi faizleri 1.59 ile 1.87 ortasında değişiyor.

Merkez Bankası, daha evvel de kredi faizlerinin kendi siyaset faizine yakın yerde oluşmasını sağlamak ismine ticari kredilerde faiz sonu koymuş, bunun üzerinde kullandırılacak krediler için menkul değer tutma yükümlülüğü getirilmişti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar