• YARIM ALTIN
  5.550,00
  % 0,14
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9840
  % 0,23
 • € EURO
  28,7964
  % 0,26
 • £ POUND
  33,4968
  % 0,18
 • ¥ YUAN
  3,7097
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,2788
  % 0,04
 • BITCOIN/TL
  714168,270
  % -0,53
 • BIST 100
  8.072,36
  % -0,57

TCMB PPK: Yüzde 5 enflasyon maksadı gerçekleştirilmekten uzak

TCMB PPK: Yüzde 5 enflasyon maksadı gerçekleştirilmekten uzak

TCMB Para Siyaseti Heyeti toplantı özetinde, Şura siyaset faizini enflasyonun ana eğiliminin gerilemesini ve orta vadede yüzde 5 maksadına ulaşmasını sağlayacak mali ve finansal şartları oluşturacak halde belirleyeceği belirtildi. Heyet, mevcut para siyaseti çerçevesinin enflasyon görünümü ve üst istikametli riskler göz önüne alındığında yüzde 5 enflasyon maksadını gerçekleştirmekten çok uzak olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Toplantı özetinode, fiyat istikrarındaki bozulmanın makroekonomik istikrarı ve bilhassa finansal istikrarı tehdit ettiğine dikkat çekilerek, “Bu doğrultuda Heyet, adımları gerektiği vakitte ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilen bir nakdî sıkılaştırma sürecinin uygulanmasına karar vermiştir. Mali sıkılaştırma sürecinin enflasyon görünümünde besbelli güzelleşme sağlanana kadar devam etmesi öngörülmüştür” tabirlerine yer verildi.

Faiz artışı sıkılaştırma sürecinin birinci adımı

Merkez Bankası siyaset faizini yüzde 8,5’ten yüzde 15’e çıkardığı Para Siyaseti Şurası toplantısının özetlerini yayımladı. Merkez Bankası, heyetin bu kararı dezenflasyonun en kısa müddette tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın denetim altına alınması için başlatılan mali sıkılaştırma sürecinin birinci adımı olarak öngördüğünü vurguladı.

PPK özetlerinde, enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki bozulmaya yapılan vurgu dikkat çekerken gayeden epeyce uzaklaşan enflasyonun para siyasetinin faal kullanımını gerektirdiği tespitinde bulunularak mali sıkılaştırma sürecinin başlaması ile para siyasetinin aktifliği artacağına işaret edildi. Özetlerde hizmet enflasyonundaki katılığa, iç talepteki güçlü duruşa, kur artışlarının tüketici enflasyonuna yansımaya başladığına ve kredi mevduat faizleri ortasındaki makasa dikkat çekilerek konseyin nakdî sıkılaştırma ile birlikte mevcut mikro ve makro ihtiyati çerçevenin sadeleşmesi süreciyle piyasa sistemlerinin fonksiyonelliğinin artırılması gerektiğini değerlendirdiği yer aldı.

“Yeni adımlar gerekli”

Parasal sıkılaştırma sürecinin makroekonomik ve finansal şartlar üzerindeki tesirlerine dair tahlillerin incelendiği, faiz artırım senaryolarının enflasyon, kredi büyümesi, faizler, ekonomik aktivite üzerindeki tesirleri ile bankacılık gerilim testlerinin değerlendirildiği belirtilen özette enflasyon görünümünün bu doğrultuda yeni adımlar atılmasını gerekli kıldığı vurgulandı.

PPK özetlerinde, “Enflasyon ve enflasyon eğilimi yakından takip edilecek, TCMB fiyat istikrarı temel gayesi doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Konsey amaçtan epeyce uzaklaşan enflasyonun para siyasetinin faal kullanımını gerektirdiği tespitinde bulunmuştur. Mali sıkılaştırma sürecinin başlaması ile para siyasetinin aktifliği artacaktır” denildi.

PPK özetlerinde ayrıyeten sadeleşme siyasetine da işaret edilerek sürecin kademeli olmasına karar verildiği ve sadeleşme sürecinde dönüşümün suratı ve sıralamasının tesir tahlilleri ile belirleneceği vurgulandı.

YORUMLAR YAZ