• YARIM ALTIN
  5.511,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9588
  % 0,07
 • € EURO
  28,7486
  % -0,04
 • £ POUND
  33,4865
  % 0,04
 • ¥ YUAN
  3,7044
  % 0,04
 • РУБ RUBLE
  0,2799
  % 0,42
 • BITCOIN/TL
  716925,100
  % 1,43
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Teknoloji şirketleri, ABD’nin yapay zekaya ait güvenlik önlemlerini kabul etti

Teknoloji şirketleri, ABD’nin yapay zekaya ait güvenlik önlemlerini kabul etti

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, ortalarında OpenAI, Amazon, Google, Meta, Microsoft’un da bulunduğu 7 ABD şirketi, yapay zeka eserlerini piyasaya sunmadan evvel güvenlik önlemlerine bağlı kalmayı kabul etti.

Söz konusu önlemler, ticari emelle kullanılan yapay zeka sistemlerinin, üçüncü taraflarca denetlenmesine ve vatandaşların ferdî bilgilerinin korunmasına ait kuralları içeriyor.

Dört şirketin yanı sıra Anthropic, Inflection ve ChatGPT’yi geliştiren OpenAI şirketlerinin, “kısmi olarak bağımsız uzmanlar tarafından yürütülecek” güvenlik testlerini uygulamayı istekli olarak kabul ettiği bilgisi yer aldı.

Güvenlik testlerinin, yapay zekanın teşkil ettiği sıkıntıların büyük bir çoğunluğunu oluşturan biyogüvenlik ve siber güvenlik risklerine karşı muhafaza sağlaması hedefleniyor.

Şirketler, ayrıyeten, kelam konusu önlemler kapsamında teknolojilerindeki kusur ve riskleri de kamuya duyurmayı kabul etti.

Üzerinde mutabık kalınan önlemlerin, ABD Kongresinin ilerleyen devirlerde yapay zekayı düzenleyen kanunları kabul etmesi için öncü niteliğinde olduğu kaydedildi.

Söz konusu önlemlerin geliştirilmesi hedefiyle İngiltere, Japonya, Güney Kore ve Avustralya dahil olmak üzere çeşitli ülkelere danışıldığı söz edildi.

Dünyada yapay zeka düzenlemeleri için adımlar atılıyor

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, 18 Temmuz’da BM bünyesinde yapay zekaya ait global standartların oluşturulması gayesiyle yıl sonunda rapor verecek çok taraflı yüksek seviyeli bir istişare şurası oluşturulacağını söylemişti.

Senato Çoğunluk Başkanı Chuck Schumer, Kongrenin yapay zeka güvenliğine ait düzenlemeler için süratli hareket etmesi gerektiğini söylemişti.

Yapay zeka alanında düzenleme davetinde bulunan teknoloji alanındaki yöneticiler, mayıs ayında ABD Lideri Joe Biden, Lider Yardımcısı Kamala Harris ve öbür yetkililerle görüşmek için Beyaz Saray’a gitmişti.

Avrupa Birliği ve birçok ülke de yapay zeka güvenliğine ait düzenlemelere yönelik metotlar arıyor.

YORUMLAR YAZ