Parapiyasasi.net
Tesla ABD’de iki modelde fiyat artırdı
Yazar: -22 Nisan 2023
7

Şirketin internet sitesindeki fiyat listelerine nazaran, Tesla, ABD’de Model X’in fiyatını yaklaşık yüzde 2,6 artışla 97 bin 490 dolara, Model S’in fiyatını da yaklaşık yüzde 2,9 artırarak 87 bin 490 dolara çıkardı.

Tesla’nın Model S Plaid ve Model X Plaid’in daha evvel 104,990 dolar olan fiyatları 107,490 dolara yükseltildi.

Talebi canlandırmak için ocaktan bu yana bir dizi fiyat indirimine giden elektrikli araba üreticisinin 4 araç modelinin de fiyatlarının, yıl başına kıyasla yaklaşık yüzde 16 ila yüzde 23 ortasında daha ucuz olduğu görüldüğü.

İki elektrikli araç modelinin fiyatlarında bu yıl 6. sefer indirime gitmişti

Fiyat artışlarının, Tesla’nın ABD’de iki elektrikli araç modelinin fiyatlarında bu yıl 6. sefer indirime gitmesinden günler sonra gelmesi dikkati çekti.

Tesla, kâr marjları üzerindeki tesirine yönelik kaygılara karşın 18 Nisan’da ABD’de Model Y fiyatlarında 3 bin dolar, Model 3 fiyatlarında 2 bin dolar indirim yapmıştı.

Model Y’nin uzun menzilli araçlarının fiyatı 49 bin 990 dolara, Model Y’nin “performans” araçlarının fiyatı 53 bin 990 dolara düşürülmüştü. Şirket, Model 3 “arkadan çekişli” araçlarının fiyatlarını da 39 bin 990 dolara indirmişti.

Tesla’nın kârı bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 20’nin üzerinde düşmüştü

Öte yandan Tesla’nın 19 Nisan’da açıklanan bilançosu, şirketin fiyat indirimlerinin kâr marjlarının düşmesine neden olduğunu göstermişti.

Elektrikli araba üreticisinin net kârı, bu yılın birinci çeyreğinde geçen yılın birebir periyoduna kıyasla yüzde 24 azalışla 2,5 milyar dolara gerilemişti. Tesla’nın net karı, geçen yılın birebir devrinde 3,3 milyar dolar olmuş, son çeyrekte de 3,7 milyar dolarla rekor düzeye yükselmişti.

Şirketten yapılan açıklamada, birinci çeyrekte bölgeler genelinde birçok araç modelinde fiyat indirimleri uygulanmasına karşın operasyon marjlarında yönetilebilir bir düşüş yaşandığı aktarılmıştı.

Tesla’nın payları hayal kırıklığına neden olan finansal sonuçları sonrası yüzde 10’a yakın paha kaybetmişti.

Satışlarını artırmak emeliyle fiyat indirimlerine gitmişti

En karlı araba üreticilerinden biri olan Tesla, ocak, mart ve nisanda satışlarını artırmak maksadıyla ABD’de fiyat indirimine gitmişti. Böylelikle 2023’ün başına nazaran, Model 3’ün fiyatı yüzde 11, Model Y’nin fiyatı da yüzde 20 düşmüştü.

Tesla, dünyanın en büyük elektrikli araç pazarı olan Çin’de bu yılın başında fiyat düşürme yarışını tetiklemişti.

Tesla, elektrikli araçlarının fiyatlarını Avrupa ve Asya’da da düşürerek ocakta Çin’de başlattığı global indirim kampanyasını genişletmişti. Şirket, Almanya’da Model 3 ve Model Y araç fiyatlarında yüzde 4,5 ila yüzde 9,8 ortasında indirim yapmıştı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar