Parapiyasasi.net
TİM/Gültepe: Türkbank’ın önceliği finansmanın desteklenmesi olacak
Yazar: -23 Mart 2023
8

Türkbank ihalesinde en yüksek teklif 455 milyon TL ile İhracat Geliştirme Anonim (İGE) Şirketi’nden geldi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe katıldığı Bloomberg HT yayınında banka ihalesine girme nedenlerine dair “Bu süreç yeni bir süreç değil. Son 5 yılda hem ihracatçı birlik liderleri hem delegeler hem ihracat yapan iş insanları bunu tartışıyordu. Aslında bunun adımı İhracatı Geliştirme AŞ ile başlamıştı. Bir buçuk sene evvel kefalet sistemine dayanan bir proje ile bir arada, Eximbank ve öteki bankaların üzerinde kredi verilmeye başladı. Yaklaşık 8 bin tane üyemize bu kapsamda 30 milyar liralık kredi kullandırarak bunun verimli bir noktaya gittiğini gördük. Firmaların problemlerini tıpkı lisanı konuşan beşerler topluluğu olarak çok daha farklı bir biçimde ortaya koyduk. Kefalet sisteminin çok gelişebilecek bir noktada olmadığını düşündük. İhtisaslaşmış bir bankanın ihracatçı finansmanında kaldıraç olabileceğini düşündük” formunda konuştu.

Gültepe “Türkbank’ın mevduat bankacılığı yapıp yapmayacağına şimdi karar vermedik. Türkbank’ın önceliği finansmanın desteklenmesi olacak” sözlerini kullandı.

Gültepe “Eximbank yüklü olarak Merkez Bankası reeskont kredilerini kullandırıyor. Bu bankamıza ihracatçının sahip olduğu bir aile bankası üzere bakılabilir. Türkbank ihracat prosedürlerinin hızlanmasıyla farkındalığı ortaya koyacak” formunda konuştu.

İhalenin kapalı yöntem yapılan bir ihale olduğunun altını çizen Gültepe “En yüksek sayısı biz verdik. Öbür iştirakçiler ise teklifi daha çok artıramayacaklarını söyleyerek ihaleden çekildiler. Başka adaylar çekilince 5 milyon TL şerefiye artışı yaparak Türkbank’ı satın aldık. Bunu alan Türkiye’nin ihracatına istikamet veren 105 bin üyesi olan bir çatı kuruluştan bahsediyoruz. Her şey şeffaf, her şey net” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar