Parapiyasasi.net
Token Nedir? Token ile Coin Arasında Ne Fark Var?
Yazar: -21 Ocak 2021
19

Token Nedir

Kripto paralarla ilgilenenler daha çok “Coin” terimiyle karşılaşıyor. Bunun yanı sıra bir de Token adı verilen bir dijital varlık var. Bu nedenle Token nedir, ne işe yarar, coin ile aralarındaki farklar nelerdir gibi sorulara yanıt bulmak gerekecek.

Token, uygulamaya veya platform niteliğinde oluşturulan dijital varlıklardır. Platformun bütün özelliklerinden faydalanmanızı sağlar. Üretim nedenleri arası platformun devamlılığı sağlamak, kalite standardını artırmak gibi hedefler bulunabilir.

Bir token, Blockchain teknolojisi kullanılarak dijital formda transfer edilebilir. Token’lar kendi içlerinde sınıflara ayrılırlar.

Yazılım ve dijital içeriklerle ilgili ürün veya hizmetlere ulaşma amacıyla üretilen Token’lar hizmet sınıfındadır.

Menkul kıymet olarak reel anlamdaki varlıkları temsil edenler ise menkul kıymet token’ı şeklinde ifade edilir.

Hisse senedi token’ı ise şirketin belirli miktardaki hissesinin token aracılığıyla alınması demektir.

Token’lar genellikle Ethereum blockchain altyapısının içinde yer alır. Token var olan bir blok zinciri üzerine kurulmuştur, kendi blok zincirleri olduğundan söz edilemez. Coin ise kendine has bir blok zincirine sahiptir.

Token ile Coin Arasındaki Farklar

  • Token bir konser bileti gibidir; token’ı kullanarak konsere girebilirsiniz, ancak başka bir amaç için kullanamazsınız. Coin’ler birer değişim aracı olduklarından dilediğiniz ürün ve hizmette ödeme aracı olarak kullanabilirsiniz.
  • Token, kendi blok zincirine sahip değildir. Aksine bir coin’in blok zinciri üzerine inşa edilirler.
  • Token, bir birim değere sahiptir. Bu değer farklı amaçlar için kullanılabilir. Oyun içi satın alma, puan, madeni para ve sertifika olarak değerlendirilebilir.
  • Token, mevcut ekonomik koşullar karşısında sahip olduğu değeri kaybedebilir. Bunun nedeni ise Token’ın bankaların banknot ve madeni para desteğine dayalı olmasıdır. Finans sistemi dışında kalarak dış etkenlerden etkilenmemesi mümkün değildir. Coin’ler ise enflasyon, hükumet para politikaları, merkez bankası kararları gibi faktörlerden etkilenmezler. Çünkü bir otoriteye bağlı değillerdir.

Token ve coin arasındaki farklar arasında, Token’ların bir ICO olarak fon toplama amacıyla kullanılması da gösterilebilir. Halka arz durumunun klasik piyasadaki karşılığı IPO’dur. İki fon toplama aracı da birbirine benzer nitelikler taşır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar