Parapiyasasi.net
TSPB 23. Olağan Genel Konsey Toplantısı yapıldı
Yazar: -04 Mayıs 2023
6

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin 23. Olağan Genel Konsey toplantısı, 3 Mayıs 2023 tarihinde, Elektronik Genel Heyet Sistemi üzerinden gerçekleştirildi.

TSPB’den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Sermaye Piyasası Konseyi (SPK) Lideri İbrahim Ömer Gönül, sermaye piyasalarının son yıllarda hem arz hem de talep tarafında kıymetli evreler kaydederek maksatları doğrultusunda gelişim gösterdiğini söyledi.

Geçen yıl sonunda 3.8 milyon düzeyinde olan hisse piyasası yatırımcı sayısının 4 aylık süreçte 1 milyona yakın artış gösterdiğini belirten Gönül, “Nisan prestijiyle yaklaşık 4.8 milyona ulaşan hisse senedi yatırımcılarının portföy bedeli de 5.6 trilyon lirayı aştı” sözlerini kullandı.

Halka arzlara ilginin devam ettiğini vurgulayan Gönül, “2022 yılında halka arz edilen 40 şirketin piyasadan temin ettiği fon büyüklüğü 19,3 milyar lira seviyesindeydi. 2023 yılında da halka arzlara ilginin devam ettiğini görmekteyiz. Nisan sonu prestijiyle 12 şirketin halka arzı gerçekleşirken, şirketler, 13,8 milyar lira kaynak sağlamıştır. İki şirketin de halka arzı süreci devam etmektedir.” açıklamasında bulundu.

Gönül, sermaye piyasasının şeffaf, sağlam, istikrarlı, adil ve rekabetçi bir ortamda işleyişi ve gelişmesi ismine yakın vakitte kıymetli kararlar aldıklarını ve almaya da devam edeceklerini aktardı.

Toplam portföy büyüklüğü yaklaşık 1 trilyon 750 milyar liraya ulaştı

Yatırım fonlarının büyümesini sermaye piyasamızın derinliğinin artması için çok önemsediklerinin altını çizen Gönül, bu kapsamda portföy idare şirketlerinin organizasyonel yapısının ve sermayesinin güçlendirilmesi için gerekli düzenlemeleri yaptıklarını hatırlattı.

Gönül, yatırım fonlarına ait olarak şunları kaydetti:

“Nisan ayı prestijiyle; menkul değer yatırım fon sayısı 1.291’e, portföy kıymeti 847.4 milyar liraya, emeklilik yatırım fon sayısı 375’e, portföy pahası 465.5 milyar liraya, portföy idare şirket sayısı 59’a, bu şirketlerin yönettiği toplam portföy büyüklüğü yaklaşık 1 trilyon 750 milyar liraya ulaştı. Teşebbüs sermayesi yatırım fonları ve gayrimenkul yatırım fonlarının sayısında da kıymetli artış yaşandı.

Girişim sermayesi yatırım fonlarının sayısı 238’e, gayrimenkul yatırım fonları sayısı da 133’e yükseldi. Sürdürülebilir yeşil finansmana dalın ilgisi gelecek periyot için bizleri umutlandırmaktadır. Nisan prestijiyle kelam konusu temalara yatırım yapan toplam 43 adet yatırım fonu, emeklilik yatırım fonu ve teşebbüs sermayesi yatırım fonu mevcut. Bu fonların toplam bedeli yaklaşık 13.6 milyar lira düzeyinde bulunuyor.”

Sermaye piyasalarına ilgi artıyor

Sermaye piyasalarına olan ilginin artmasından memnuniyet duyduklarını belirten Gönül, “Sermaye piyasalarımıza olan ilginin artması bizleri sevindirirken, sorumluluklarımızı da artırmaktadır. Bunun sürdürülebilir olması finansal okuryazarlığı yüksek, şuurlu yatırımcı sayısını artırmaktan geçmektedir. Yatırımcıların ilgisinin devamlılığını sağlamak için daha fazla efor gösterilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda okul çağındaki çocuklardan gençlere, hane halkından dal profesyonellerine kadar tüm kesitleri kapsayacak bir finansal okuryazarlık portalı projemiz devam etmektedir.

Sermaye piyasası; finansal istikrar, yatırımcı itimadı, sermaye birikimi ve sermayenin faal bir halde şirketlere dağıtımı hususlarında kritik rol oynamaktadır. Bu çerçevede tüm paydaşların bu şuur ve sorumlulukla vazifelerini yerine getirmeleri elzemdir.” sözlerini kullandı.

Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun da “Paydaşlarımızla ortak amacımız, sermaye piyasasının potansiyeline ulaşmasını ve istikrarını sağlamaktır” dedi.

TSPB 23. Olağan Genel Heyet açılışında konuşan Ergun, son yıllarda sermaye piyasasının maksatlara ulaşmasında kıymetli ilerlemeler kaydedildiğini, sermaye piyasasının süratli bir büyüme ivmesi yakaladığını belirtti. Ergun, “Halka arzlarda, yatırımcı sayımızda, süreç hacimlerinde değerli artışlara ulaştık” diye konuştu.

Kuruluşun 150. yılı

Ergun, Borsa İstanbul Kümesi olarak, sermaye piyasasına, buyruk iletim ve eşleştirmeden, takas ve saklama ile kaydileştirme süreçlerine uzanan bir zincirde hizmet sağladıklarını vurgulayarak, “Uçtan uca ve kesintisiz çalışan bir altyapı sunuyoruz. Şirketlerimizin ve yatırımcılarımızın, piyasalarımızın sunduğu imkânlardan daha fazla faydalanmaları için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Yeni eserler geliştiriyor, hizmetlerimizi daha uygun sunmak için daima iyileştirmeler yapıyoruz.

Bu yolda, ne keyifli ki tek başımıza değiliz. Büyük bir ailenin kesimiyiz. Gerek mevcut piyasaları düzgünleştirirken gerekse yeni eser ve hizmet geliştirirken siz kıymetli paydaşlarımızla fikir alışverişinde bulunuyoruz. Birlikte çalışıyoruz. 2023 yılının Borsamızın kuruluşunun 150. yılı olması sebebiyle, TSPB üyeleri olan, aracı kurumlardaki, yatırım iştiraklerindeki, portföy idare şirketlerindeki ve bankalardaki tüm çalışanlara emekleri için teşekkür ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Yatırımcı sayısı 4 milyon 769 bini aştı

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Lideri İbrahim Öztop ise yeni rekorlara imza atılan, yüksek performansın ve muvaffakiyetlerin yaşandığı 2022 yılının akabinde bu yılın birinci dört ayında da sermaye piyasalarına olan ilginin artarak devam ettiğini bildirdi.

Nisan sonu prestijiyle hisse senedi bakiyeli yatırımcı sayısının 4 milyon 769 bin düzeyini aşarak yeni bir rekor kırdığına dikkati çeken Öztop, şu bilgileri paylaştı:

“Yerli yatırımcıların ilgisinin katlanarak artması ve son yıllarda hisse senedi piyasamıza ilgi gösteren yatırımcıların değerli bir çoğunluğunu gençlerin oluşturmasını, bölümümüz ve ülkemizin geleceği açısından değerli bir fırsat olarak görüyoruz. Bu datalara nazaran yılın birinci dört ayında hisse piyasasına yaklaşık 1 milyon yerli ferdî yatırımcı katıldı ve bu yatırımcıların yüzde 42’sini 34 yaş altı gençler oluşturdu. 2021 yılı sonundan itibaren baktığımızda ise yerli ferdî yatırımcı sayısındaki 2.4 milyon kişilik artışın 1.1 milyonu 35 yaş altı vatandaşlarımızdan oluşuyor.”

Pay senedinin yanı sıra, yerli yatırımcıların portföy idare şirketleri tarafından yönetilen fonlara da ilgisinin artarak devam ettiğini belirten Öztop, “Bu ilginin de tesiriyle portföy idare şirketlerimizin yönettiği toplam varlık büyüklüğü 2023 Mart sonu prestijiyle yaklaşık 1 trilyon 750 milyar lira düzeyine ulaştı. Ülkemizin sürdürülebilir büyümesinde sermaye piyasalarının oynadığı rolün daha da güçlenmesi için yerli yatırımcıların yanı sıra, yabancı yatırımcıları da ülkemiz sermaye piyasalarına çekmeye odaklanmamız gerektiğine inanıyoruz” formunda konuştu.

TSPB’den finansal okuryazarlık için ağır eğitim ve etkinlikler

TSPB İdare Konseyi Lideri Öztop, TSPB olarak uzun yıllardır; yatırım şuurunu geliştirmek için eğitim, bağlantı ve etkinliklere aralıksız devam edildiğini belirtti. Yatırımcıların bilgilendirilmesi gayesiyle 2023 yılında TSPB üyelerinin de katkılarıyla “TSPB’de Yatırımcı Buluşmaları”nı başlattıklarını ve bu buluşmalara ilginin yüksek olduğunu kaydetti.

Öztop, “TSPB’de Yatırımcı Buluşmaları’nın altıncısını 25 Nisan’da gerçekleştirdik ve etkinliğimize bugüne kadar olan ağır talep nedeniyle TSPB YouTube kanalımızdan canlı olarak da yayınlamaya başladık. Yatırımcı buluşmalarına mayıs ayında gerçekleştireceğimiz iki yeni aktiflikle birlikte yıl sonuna kadar fiyatsız halde devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar