Parapiyasasi.net
TÜİK enflasyon sepetini güncelledi: Bayan taytı listeye girdi
Yazar: -03 Şubat 2023
9

TÜİK’in internet sitesinde yer alan bilgiye nazaran, her yıl fiyat derlenen yerleşim yerleri ve iş yerleri, endeks sepetinde yer alan eserler ve tartıları ile eserlerin tarifleri güncelleniyor.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) sepeti ve yükleri ile açıklanan değişim oranları tek birey ya da makul bir gelir kümesine ilişkin olmayıp, ülke ortalamasını tabir ediyor.

2019 yılından itibaren Gelir Yönetimi Başkanlığından (GİB) iş yerlerine ilişkin ciro bilgilerinin elde edilmesi ile perakende kesiminde yer alan marketler ve giysi mağazaları için ciro kıymetleri kullanılarak iş yeri örneklemi yapılıyor. Her yıl aralık ayında en şimdiki ciro dataları incelenerek, vilayet bazında fiyat derlenen iş yerleri gözden geçiriliyor. Perakende ticaret dalında yer alan iş yerlerinin vilayet bazında ciro büyüklükleri temel alınarak tüketicilerin o vilayette ağır olarak tercih ettiği, en çok satış yapan zincir ve lokal firmalardan fiyat derlenmesi amaçlanıyor.

2023 yılında TÜFE’de 81 ilin tamamı ve 228 ilçe kapsamında, 27 bin 411 iş yeri ve 5 bin 246 konuttan (kira), 404 unsur, 895 unsur çeşidi için her ay yaklaşık 564 bin 710 fiyat derlenecek.

Her yıl aralık ayında yapılan güncellemede, yükü artan mal ve hizmetler endeks sepetine dahil edilirken, yükü azalan eserler sepetten çıkartılıyor. Bu nedenle, TÜFE sepetinde yer alan eserlerin sayısı her yıl değişim gösteriyor.

Güncellemeye nazaran, bu yıl sepete giren tek unsur kadın tayt (penye) oldu. Sepetten çıkan unsurlar ise kakaolu toz içecek, pamuklu kumaş, çocuk gömleği, plastik mutfak eşyaları, hastane yatak fiyatı ve başka kültürel faaliyetler olarak belirlendi.

Ayrıca sigara, araba (dizel), araba (benzinli), uçak bileti fiyatı, cep telefonu görüşme fiyatı, otoban geçiş fiyatı, magazin ve mecmua, elektrikli süpürge, kablolu-özel televizyon yayın hizmetleri, telefon yedek modülleri, öteki sıhhat eserleri, cilt ve beden eserleri ve balık unsurları altında kapsanan husus çeşitleri ve husus çeşit yükleri güncellendi.

Ana küme ağırlıkları

TÜFE hesaplamalarında kullanılacak ana küme yükleri da belirlendi.

Buna nazaran, besin ve alkolsüz içeceklerin tartısı yüzde 25,32’den yüzde 25,43’e, konutun tartısı yüzde 14,12’den yüzde 16,61’e çıkarken, ulaştırmanın tartısı yüzde 16,8’den yüzde 15,08’e geriledi.

Sağlık, cümbüş ve kültür, lokanta ve otellerin küme yükleri artarken, alkollü içecekler ve tütün, giysi ve ayakkabı, mesken eşyası, haberleşme, eğitim, çeşitli mal ve hizmetler üzere kümelerin yükü azaldı.

Söz konusu tartılar, alkollü içeceklerde ve tütünde yüzde 3,57, eğitimde yüzde 1,67, giysi ve ayakkabıda yüzde 6,41, konut eşyasında yüzde 8,66, sıhhatte yüzde 3,53, haberleşmede yüzde 3,3, cümbüş ve kültürde yüzde 3,25, lokanta ve otellerde yüzde 7,82, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 4,63 olarak belirlendi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar