Parapiyasasi.net
Tüketici finansal baskı altında: Türkiye’de tüketicinin %89’u ‘resesyon’ hissi yaşıyor
Yazar: -13 Şubat 2023
6

Özlem ERMİŞ BEYHAN

Önce pandemi, akabinde savaş ve enflasyon fırtınası sonrası gelen 2023, resesyon kaygıları ile başladı ve tüm şirketler tüketicinin önümüzdeki devirdeki kodlarını çözmeye çalışıyor. Nielsen’in yaptığı son küresel araştırmaya nazaran tüketicilerin kıymetli bir kısmı ülkelerinin resesyonda olduğunu hissediyor. Tüm tüketim kararlarını etkileyen bu his en ağır Türkiye’de yaşanıyor. Türkiye’de tüketicilerin yüzde 89’u, ‘ülkem resesyonda üzere hissediyorum’ dedi. Bu oran İngiltere’de yüzde 84, Hindistan’da yüzde 77, Fransa’da yüzde 64, Meksika’da yüzde 46.

resesyon 2

Tüketici finansal baskı altında

Nielsen Global’in yaptığı tüketici araştırması için 23 ülkede 26 bin kişi ile Ocak 2023’te görüşüldü. Araştırmaya nazaran geçen yıla oranla finansal konumunun daha makus olduğunu söyleyenlerin oranı dünya ortalamasında yüzde 39. Tüketiciler, kendilerini finansal bir baskı altında hissediyor. Türkiye burada da ön sıralarda. Türk tüketicilerin yüzde 57’si finansal olarak geçen yıldan daha berbat durumda olduğunu ortaya koydu. Bu oran Çin’de yalnızca yüzde 16, ABD’de yüzde 40, İtalya’da yüzde 36, Almanya’da yüzde 59, Kolombiya’da yüzde 21. Türkiye’de tüketicilerin yüzde 19’u geçen yıla nazaran finansal durumunun daha güzel olduğunu belirtirken, yüzde 25’i ise birebir durumda olduğunu belirtti.

Atıştırmalıklarda büyüme sürecek

Meskende geçirilen müddetin artması tüm tüketim tercihlerinde tesirini gösteriyor. Globalde 2023’te tüketicilerin en fazla harcama artışı yapmayı beklediği alan gaz, elektrik ve su faturaları olarak öne çıkıyor. Onu market alışverişi ve eğitim izliyor. Araştırma globalde 2023’te ortalamanın üzerinde büyümesi beklenen alanlara da ışık tutuyor. En süratli büyüme beklenen kategori yüzde 11.2 ile evcil hayvan bakımı. Onu atıştırmalık eserler izliyor: Yüzde 10.8.

resesyon 1 B2gz

Tüketici artırımlarla nasıl çaba ediyor?

Araştırma tüm dünyada tüketicilerin tasarruf için yol arayışında olduğunu ortaya koydu. En çok tercih edilen formül yüzde 35 ile daha ucuz eser satan noktalardan alışveriş olarak öne çıktı. Onu yüzde 27 ile büyük ölçüde alışveriş/stoklama ve yüzde 25 ile sadakat puanı veren yerlerden alışveriş izledi. Yüzde 20 ile bir öteki formül, alışverişte eserleri muhtaçlık seviyesine nazaran sıralayarak önceliklendirmek oldu. Daha küçük ölçüde eser almak da tüketicilerin uyguladığı bir öteki formül.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar