Parapiyasasi.net
TÜRK-İŞ Nisan ayı açlık hududunu açıkladı
Yazar: -29 Nisan 2023
5

Türkiye Personel Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Nisan 2023’e ait açlık ve yoksulluk sonu datalarını açıkladı.

Verilere nazaran, dört kişilik bir ailenin aylık besin harcamalarını kapsayan açlık hududu mart ayında 9 bin 590 TL iken nisanda 10 bin 135,50 TL’ye çıktı.

Kira, fatura, eğitim, giysi, ulaşım üzere tüm masraflarını kapsayan yoksulluk hududu ise Mart’ta 31 bin 240 TL iken Nisan’da 33 bin TL’ye yükseldi.

Bekâr bir çalışanın aylık toplam yaşama maliyeti ise Nisan’da 13 bin 165 TL’ye ulaştı.

TÜRK-İŞ’in datalarına nazaran;

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin yalnızca besin için yapması gereken taban harcama meblağı, bir evvelki aya nazaran yüzde 5,67 oranında artmış oldu.

Dört aylık değişim oranı yüzde 24,65 oranında olurken, son 12 aylık değişim oranı ise yüzde 90,38 olarak öne çıktı. 12 aylık ortalamalara nazaran değişim oranı yüzde 115,74 olarak hesaplandı.

Et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller, yağlı tohum eserlerinin bulunduğu kümede yüksek fiyat artışları yaşandı.

Ortalamada birinci kere balık 140 TL’yi, dana eti 300 TL’yi, kuzu eti ise 350 TL’yi geçerek rekor kırdı, yumurtanın tanesi 3,5 TL’ye dayandı.

Bir ayda balık, kuzu, dana, tavuk, yumurta fiyatı sırasıyla yüzde 9, yüzde 21, yüzde 25, yüzde 11, yüzde 3 zamlandı.

Sebze ve meyvede aylık yüzde 15-20 artış

Bir ayda pirinç ve un fiyatlarında sonlu seviyede artış gözlemlendi.

Bulgur yüzde 4, makarna yüzde 5 zamlandı. İrmik fiyatı yüzde 4 düştü. Ramazan ayı sonrası, Ankara’da ekmek fiyatı bu ay değişmedi.

Taze sebze-meyve kümesinde ise, semt pazarlarında yeşil soğan, kıvırcık üzere salata yeşilliklerinin ve pırasa, lahana üzere yeşil yapraklı sebzelerin fiyatları sırasıyla yüzde 20, yüzde 15 arttı.

Kırmızı ete son bir ayda 50 TL zam

Yazılı açıklamada, ücretlilerin satın alma güçlerinin enflasyon nedeniyle aşındığı belirtilerek, “Yapılması gereken mecburî harcamaları karşılamakta yetersiz kalan fiyat gelirleri nedeniyle hayat pahalılığı dar gelirlinin peşini bırakmıyor.” denildi.

1,5 yıldan fazla müddettir besin enflasyonunun yüksek seyrettiğinin söz edildiği açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“Bu durum sabit gelirlilerin fiyat ve maaşlara yapılan artırımlara karşın büyümeden hisse almak bir yana alım gücünü düşürüyor.

Buna bağlı olarak örneğin son bir ayda ortalama 50 TL, son bir yılda yüzde 150 artan kırmızı eti tüketmek düşük gelirli vatandaşlar için mümkün olmuyor.

Sadece hayvansal eserler değil mutfakta en fazla tüketilen besinlerden kuru soğan ve patates fiyatları da son bir yılda iki katına kadar artmış durumda. Üstelik dünyada besin fiyatları BM Besin ve Tarım Örgütü’ne (FAO) nazaran bir yıldır aralıksız her ay düşerek yüzde 20 azalmış olmasına rağmen…

Günümüzde temel sorun geçim sorunudur.

Gıda alışverişlerinde bile kilogramdan, grama ve tane ile alışverişe nazaran hayatını idame ettirmek durumunda kalmış olan vatandaş, temel tüketimlerinden daha fazla kısamaz hale gelmiştir.”

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar