Parapiyasasi.net
Türk Lirası’ndaki Yüksek Hedge Fiyatları “Ucuz Petrol” Şansını Gölgeliyor
Yazar: -22 Nisan 2020
4

TL’deki dalgalanmalar sonucu ucuz petrol hedge etme şansını düşürüyor. Özellikle koronadan dolayı neredeyse şimdiye dek bu kadar pahalı olmadığı uzmanlar tarafından açıklanmıştı. Bu çerçeve neticesinde petroldeki düşüş, lira üzerinde olumlu yönünü gölgede bırakmışa benziyor.

Ekonominin Bu Durumdan Faydalanması Gerek

Özellikle uzmanlar tarafından belirtilen net öngörülerde ağır ilerleyen enflasyon ve cari işlemlerdeki açığın bu anlamda daralmadan faydalanması gerektiği görüşleri yayıldı. Bu ölçüde 20 doların altına düşen varil fiyatlarının dahada düşeceği biliniyor. Ancak opsiyonel piyasalar, rekor seviyede düşüş yaşayınca Türk Lirası’da engel ile karşılaşıyor.

ucuz petrol

Yatırımcılar Gittikçe Endişelenmeye Başladı

Merkez Bankası tarafından net rezervler erimeye başlayınca yatırımcıların endişeleri artmaya başladı. Şimdi ise politika yapıcı kesimler diğer merkez bankaları ile Döviz kuru üzerinden swap hattı kurmak istiyor. Bu ölçüde insanların rahatlaması adına 10 Nisan haftası için yeni bilgiler paylaşıldı. Özellikle TCMB tarafından paylaşılan verilere göre özel bankalarda bulunan rezerv karşılıklarıda eklenmek üzere tüm sorumlulukları dışarıda bırakmış olan net rezerv 26 milyar dolar bazına geriledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar