Parapiyasasi.net
Türk Parasının Değerlenmesi
Yazar: -10 Ocak 2021
29

Türk Parasının Değerlenmesi

Ziraat Yatırım döviz kurlarının finansallarına olası etkisine ilişkin bir rapor kaleme almıştır. Dolar, Euro, Türk Lirası karşısında sırasıyla yüzde 6.0, yüzde 1.3 ve yüzde 3.8 değer kaybettiği açıklanan raporda döviz ise açık pozisyona sahip olan şirketlerde bu durumdan olumlu etkilenmelerinin olası olduğuna ilişkin beklentilerini yer alan yazısında. Rapora göre dolar sadece görece daha fazla kayıp yaşanmasıyla ilgili olarak dolar açık pozisyonu olan şirketler, Euro gibi açık pozisyonu olanlar ile kıyasla olumlu etkilenebilir durumda olduğu açıklanmıştı. Bu beklentiler ile birlikte dolar, Euro karşısında sırasıyla yüzde 14.1 ve yüzde 18.4 ile yüzde 15.8 değer kazanarak, kurların geri çekilmesi ile birlikte döviz açık pozisyon olan şirketlerin kur farkı ile geliri yazabilecek durma sahipken, döviz pozisyonu çok olan şirketlerin ise kur farkı kayıplarının yaşanacağı rapor edilmiştir.

Türk Parasının Değerlenmesi

Yayınlanan raporun geri kalanında ise ana karşılaştırma ile TL’ye göre Dolar, Euro ve Japon Yeni sırası ile %5,0, %7,6 ve %3,8 oranlarının da değer kazanmış olmaktadır. Bu kapsama baktığımızda ise bir önceki yıl ile aynı dönemde, döviz açık pozisyona sahip olan şirketlerde kur farkı giderlerinin kur farkı gelirlerine oranla geçmesi ve karlılık payının olumlu etkilemesi ise beklenen durumlardan biridir. Bir diğer taraftan ise döviz fazla pozisyona sahip olan şirketler ise bu durumun tam tersi bir şekilde aynı döneminde yaşadığı negatif etkiyle oluşası öngörüldüğü söylenmekte. Hazırlanan Rapora göre yabancı para pozisyonu yüksek olan şirketlerin yıl içerisinde yaşanan kur değişiklikleri ile birlikte nasıl etki altında kalacakları sıralanmıştır.

Bunun yanı sıra, Türk Telekom 394 milyon TL, Pegasus 258 milyon TL, Ak Enerji 226 milyon TL, İzmir Demir Çelik 211 milyon TL ve Sasa Polyester 148 milyon TL kur farkı gibi gelirler yazarak döviz kurlarında oluşan değişimin olumlu etkileriyle karşılaşan şirketler olarak ön plana çıkmakta. Diğer taraftan ise finansallar ABD doları cinsi üzerinden, Türk Hava Yolları açık pozisyonun Euro ve Japon Yeni cinsiyle ve dolar karşısında değer kazanması nedeniyle 297 milyon TL’lik kur farkı gideri oluşabilir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar