Parapiyasasi.net
Türk Tekstili İçin Darbe Oldu
Yazar: -15 Nisan 2020
3

Türk Tekstili yılda 30 milyar dolara yakın ihracat gerçekleştiren ve yaklaşık 1 milyon kişinin istihdam edildiği bir sektördür. Son dönemlerde ise global dev markalarla başı dertte durumda. Tüm dünyada etkisini gösteren COVID 19 salgınını gerekçe gösteren büyük şirketler malları ürettirdikten sonra ürünleri almayı reddetmeye başlamıştır.

Üreticinin Uğradığı Zarar

Siparişlerin karşılığının ödenmemesi ve gönderilen malların geri çevrilmesi, üreticileri mart ayında 500 milyon doları geçen bir zarara sokmuştur. Nisan ayı zararının ise şimdiden çok daha yüksek olacağı öngörülmektedir. Bu nedenle Türk Tekstili ve üreticiler çok zor duruma düşmüş durumda.turk tekstili

İhracattaki Düşüş

Geçen yılın aynı dönemiyle bu dönem arasındaki ihracat verileri karşılaştırıldığında korkunç bir düşüş derhal göze çarpmaktadır. Üreticiler mart ayında işlerin bir nebze daha iyi olduğunu; ancak Nisan ayının başlamasıyla birlikte Türk Tekstili ihracatlarının giderek daha da kötüye gittiğini ve en çok darbeyi hazır giyimini alacak gibi göründüğünün ifade etti. Henüz Nisan ayının ortasına gelinmesine rağmen Türk Tekstili tarafından yurtdışına yapılan ihracatın geçen senelere oranla yüzde yetmiş oranında az olacağı düşünülmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar