• YARIM ALTIN
  5.538,00
  % 0,14
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9601
  % 0,14
 • € EURO
  28,7718
  % 0,17
 • £ POUND
  33,5391
  % 0,30
 • ¥ YUAN
  3,7098
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,2784
  % -0,13
 • BITCOIN/TL
  716499,516
  % 1,27
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Türk yazılım şirketi Buybase, ithalat-ihracat süreçlerini tek platformda topluyor

Türk yazılım şirketi Buybase, ithalat-ihracat süreçlerini tek platformda topluyor

E-ticaret bölümünün COVID-19 kısıtlamaları ile hızlanan büyümesi, dünya çapında bir dijital alışveriş dalgasına yol açarak fizikî yerde faaliyet gösteren müşterilerin satın alma davranışlarında bir paradigma değişikliğine yol açtı. E-ticaret platformlarının çoğalmasına karşın teslimat mühletleri, nakliye fiyatları ve güvenilirlik üzere ortak zorluklar devam ediyor. Bu pürüzler bilhassa memleketler arası süreçlerde büyük yer tutuyor.

Çok sayıda e-ticaret platformu ve tahlili ortaya çıkmış olsa da işletme sahipleri hâlâ çok sayıda farklı hizmetle boğuşuyor. Bu kesimli yaklaşım, büyümeyi engelliyor ve bu hizmetlerdeki dataları birleştirmeye yardımcı olabilecek platformların kullanımı ekseriyetle yüksek bir fiyat etiketi taşıyor ve birçok teşebbüsçü için var olan mahzurları daha da artırıyor.

Yirmi yılı aşkın bir müddettir Kanada’da yaşayan teşebbüsçü Dr. Salim Satır, Buybase’in Kanada’da 2019 yılında temellerini attı. Buybase, ithalat-ihracat süreçlerinde ve dijital pazarda ihtilal yaratan, her şeyi kapsayan bir dijital ekosistem olarak hizmet veriyor. Dijital varlık idaresi, müşteri bağları idaresi, nakliye idaresi ve depolama idaresi ve daha fazlasını kapsayan çeşitli fonksiyonları entegre ederek, işletme fonksiyonlarını tek, uygun maliyetli bir platform altında birleştirerek, kolaylaştırılmış operasyonlar ile girişimcileri güçlendiriyor.

TÜBİTAK tarafından destekleniyor

Buybase ekosistemini teknolojiyle hayatı kolaylaştırma vizyonuyla geliştirdiklerini hatırlatan Dr. Salim Satır, “2021 itibariyle Buybase projemizi hızlandırdık ve bugün 100 bireye istihdam sağlayarak güçlü bir yazılım takımı ile geliştirdiğimiz platformumuzla 2023 içinde beta testlerine başlamayı planlıyoruz. Ataşehir ve Gebze’deki ofislerimizde geliştirdiğimiz Buybase, TÜBİTAK tarafından da destekleniyor. Tahlillerimizi tercih eden kullanıcılar, Buybase’e eserlerini ekleyebilecek, depo idaresini bu platform üzerinden gerçekleştirebilecek, Buybase pazaryeri aracılığıyla yurt içi ve dışındaki müşterilerine satış yapabilecek. Ayrıyeten şahıs şirketleri, orta ve büyük ölçekli işletmeler, karmaşık gümrük süreçlerini ve memleketler arası nakliye ve depolamadaki zorlukları Buybase lojistik ve nakliye idare modülleriyle aşarak global pazara daha kolay ulaşabilecek” diye konuştu.

“Uluslararası e-ticarette zorlukların üstesinden global bir ekosistemle gelinebilir”

Sundukları tahlil ekosistemini bir global kaynak idaresi sistemi olarak tasarladıklarını tabir eden Dr. Salim Satır, değerlendirmelerini şu sözlerle sonlandırdı: “Uluslararası e-ticaretin depo idaresinden satın almaya, milletlerarası ve mahallî nakliye idaresinden çok kanallı fulfilment’a, envanter idaresinden platformlar ortası sipariş idaresine, finanstan dijital varlık idaresine pek çok zorluk içerdiğini biliyoruz. Bu zorlukların üstesinden global bir ekosistemle gelinebileceğine inanıyoruz. Buybase e-ticaret ekosistemini, e-ihracat ve ithalat yapan şirketlerin tüm taleplerine karşılık vermeyi başaran, uçtan uca global bir e-ticaret altyapısı olarak tasarladık. Anlaşılır arayüzleriyle alıcı ve satıcıları tek bir platformda birleştiren Buybase, dijital ve fizikî altyapı ortasında bir köprü görevi üstlenecek.”

29 Ekim’de kullanıma açılacak

Buybase platformunun, karmaşık sistemlerde gezinme yüküne ve kıymetli tahlillere olan ihtiyacın önüne geçerek, milletlerarası alana açılma ve büyüme fırsatları arayan teşebbüsçüler için eşsiz erişim kolaylığı sunduğunu söyleyen Dr. Salim Satır, “Halihazırda Türkiye, ABD ve Kanada’da stratejik olarak pozisyonlandırılmış merkezleri bulunan Buybase, kıtalararası teslimatları meselesiz bir halde gerçekleştiriyor ve tescilli teslimat ağı ve depoları aracılığıyla bu sürecin sorumluluğunu üstleniyor. Global vizyonla mahallî tahliller sunan glokal bakış açısıyla tipinin tek örneği olarak tasarlanan Buybase, muhtaçlık duyulduğunda rastgele bir sayıda ülkedeki pazarlara ve hizmetlere sıkıntısız bir biçimde ölçeklendirmeye uygun bir mimariye sahip.” dedi.

Buybase’in yakın devirde alpha ve beta sürümleri ile sistematik testlerden geçerek son kullanıcılara ulaşacağını belirten Dr. Salim Satır, Buybase’in çıkış planlamasını açıkladı: “TÜBİTAK ile stratejik iş birliği çerçevesinde markaları kademeli olarak 3 yıl içinde Buybase ekosistemine dahil ediyor olacağız. Önümüzdeki 5 yıl içindeyse 50 büyük ülke ve pazarı sisteme dahil edip memleketler arası dijital bir ekosisteme ulaşmayı planlıyoruz. Bu da Türkiye’deki işletmelerin mal ve hizmetlerini mahallî ve global olarak bu ülkelerden rastgele birine sunmalarını sağlayacak, harikulâde fırsatların kilidini açacak ve yeni bir dijital ticaret çağının habercisi olacak. Türkiye’de SST Teknoloji A.Ş.’nin sahipliği ve işletmeciliğinde bulunan Buybase’in alpha sürümü, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümünde 29 Ekim’de kullanıma açılacak.”

YORUMLAR YAZ