Parapiyasasi.net
“Türk yöneticiler krizleri yönetmeyi âlâ biliyor”
Yazar: -11 Mayıs 2023
2

Boyden Küresel Lideri ve CEO’su Chad Hesters katıldığı Bloomberg HT yayınında yapay zekanın hangi alanları etkileyeceğine ve yöneticilerin hangi alanlara eğilmeleri gerektiği konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Yönetici arama ve liderlik danışmanlığı alanında faaliyet gösteren Boyden’in bölümde en eski milletlerarası şirket olduğunu ve neredeyse 77 yıldır danışmanlık verdiklerini lisana getiren Hesters, Türk yöneticilerin küresel arenaya hoş adapte olabildiklerinin altını çizdi.

“Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu ortasında hem ticaret hem de iş dünyası için daima ortak bir noktada oldu. İş yapmak için hoş bir ortam var lakin birebir vakitte hem siyasi hem ekonomik ve toplumsal oynaklıklar ve volatilite var. Türk yöneticiler aslında krizleri yönetmeyi âlâ biliyorlar” diyen Hesters, genel olarak idare konseylerinin ve üst seviye yöneticilerin yüzde 65’inin işe alımlarda telaşlı olduklarını lisana getirdi. 45 ülkede 75 ofisle hizmet verdiklerini aktaran Hesters, en üst kademeden en alta kadar, yöneticilerin yüzde 60’ının işten çıkarmalar olacağını belirttiklerini iletti.

“İki yılda büyük değişimler olacak”

Bugün dünyanın içinden geçtiği değişimin çok büyük bir süratle ilerlediğini lisana getiren Hesters, “2023 ve 2022 yılında her alanda çok büyük değişimler var ve yöneticilerin bunlara adapte olmaları değerli. Yöneticilerin karar vermede çok süratli ve dirençli olmaları gerekiyor, geleceğe bakarken uygun kestirimlerde bulunması gerekiyor. Yöneticilerin insan sermayesini ellerine alıp dönüşümü kucaklamaları gerekiyor.

Yapay zeka ve makineleşme tüm kesimleri etkileyecektir. Tüketiciler olsun, finans hizmetleri, üretim, istihdam, medya bütün bu dallar yapay zeka tarafından değişecek. Fakat nasıl değişecek, işte bütün soru bu. Artık siz idare konseyi odalarına gittiğiniz vakit bütün başkanlar yeni teknolojileri kullanmaları gerektiğini biliyor, lakin bunun yanında riskler de baş gösteriyor” diye konuştu.

“Türk yöneticiler başarılı”

Hesters, Türk yöneticilere ait olarak da, “Türk yöneticiler küresel arenaya hoş adapte olabiliyorlar. Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu ortasında hem ticaret hem de iş dünyası için daima ortak bir noktada oldu. İş yapmak için hoş bir ortam var lakin tıpkı vakitte hem siyasi hem ekonomik ve toplumsal oynaklıklar ve volatilite var. Türk yöneticiler aslında krizleri yönetmeyi yeterli biliyorlar.

Bugünkü halka açık şirketlerin hissedarlarına bakınca onlar yalnızca kâr konusunda beklenti içerisinde değiller. Gelirlerin eşit dağıtılması, ESG ve etraf hususlarına da duyarlılar” değerlendirmesini yaptı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar