• YARIM ALTIN
  5.535,00
  % 0,14
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9866
  % 0,24
 • € EURO
  28,7798
  % 0,18
 • £ POUND
  33,5302
  % 0,28
 • ¥ YUAN
  3,7103
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,2797
  % 0,05
 • BITCOIN/TL
  716198,148
  % 1,16
 • BIST 100
  8.056,47
  % -0,77

Türkiye global kripto şirketlerinin radarında

Türkiye global kripto şirketlerinin radarında

Birol BOZKURT

Tüm dünyada milyonlarca yatırımcıya ulaşan kripto para pazarına Türk yatırımcıların ilgisi, global oyuncuları da Türkiye’ye çekiyor. Türkiye’de 10 milyona yakın kripto para yatırımcısı olduğu iddia ediliyor. Bu durum kripto para borsalarının da iştahını kabartıyor. Onlardan birisi de dünyada milyonlarca kullanıcıya hizmet veren İngiliz Virgin Adaları’nda kayıtlı iFinex Inc’in sahibi olduğu ve işlettiği bir kripto para borsası olan Bitfinex.

Aralık 2012’de dünya çapındaki kullanıcılara dijital varlık alım satım hizmetleri sunan eşler ortası bir Bitcoin borsası olarak kurulan Bitfinex, başlangıçta Bitcoin için bir P2P marjin borç verme platformu olarak başladı ve daha sonra daha fazla kripto para ünitesi için takviye ekledi. Kripto paraların yalnızca kolay para kazanma yolu olmadığını söyleyen Bitfinex Operasyon Yöneticisi Mike Schmidt, “Aslında kriptonun tam olarak ne olduğunu gösterme misyonumuz var. Bunu bir toplumsal sorumluluk olarak görüyoruz” diye konuştu.

“Yatırım yapmak için arayış içindeyiz”

Yatırım yapma konusunda arayış içinde olduklarını tabir eden Mike Schmidt, “Ne vakit geleceğini bilmesek de yeni regülasyonların geleceğini biliyoruz. Bir seneyi aşkın müddettir de yeni regülasyonlara ahenk konusunda sorun yaşamamak için sıkı bir biçimde çalışıyoruz. Yeni regülasyonlara karşı şimdiden hazır olduğumuzu düşünüyoruz.

Bunu sağlamak için de oldukça çaba gösterdik. Farklı ülkelerde bilhassa topluma bitcoin ve kripto paralarla ilgili eğitim vermeye ve bu usul aktiviteler düzenlemeye devam edeceğiz. Her yerde olduğu üzere burada da üniversite eğitimine de hayli kıymet veriyoruz. Zira emelimiz öncelikle insanları eğiterek bir yarar yaratmak” dedi.

“Türkiye’yi büyük ve global bir pazar olarak görüyoruz”

Türkiye’yi büyük ve global bir pazar olarak gördüklerini söyleyen Mike Schmidt, “Bunun bir kesimi olmak istiyoruz. Bitfinex’in kullanıcıları eğitmek üzerine bir etiği, bakış açısı var.

Burada kısa vadeli bir oyuncu değiliz, uzun vadeli bir planımız var. 2012’den beri faaliyet gösteriyoruz ve bütün zorluklardan, kripto kışlarından sıyrılıp geçtik. Bunu da iş yapış şeklimizdeki konservatif bakış açımıza borçluyuz. Bizim emelimiz yalnızca bankada hesap açamayan şahısların finans sistemine kazandırılması değil, tıpkı vakitte insanları eğitmek. Eğitim konusunu çok önemsiyoruz” sözlerini kullandı.

Bitcoin’e yönelik beklentilerini de anlatan Mike Schmidt, şunları söyledi; “18-20 aydır olan bu olaylar karşısında Bitcoin ne kadar dirençli olduğunu gösterdi.

Bu olaylar temelinde klâsik finansta ve emlak piyasalarında da geçmişte yaşanmış olaylar. Bu olaylar genelde klasik tarafta yahut bankacılıkta yaşandığı vakit sorun olmuyor fakat kriptoda yaşanınca çabucak gündem oluyor. Bunun sebebi kripto paraların şimdi tam anlaşılmaması. Bugün tam olarak ne olduğu ve bedeli anlaşılamıyor. Hasebiyle mevzu anlaşılmadığı için çabucak panik havası oluşuyor. Kredi kartları birinci çıktığı vakit da böyleydi.

Bankalar bile kredi kartı çıkarmaya korkuyordu. Yalnızca zenginler kredi kartı kullanabiliyordu. Başkaları de kaygıdan kullanmak istemiyordu. Yani özetle kredi kartı piyasası da motamot bu türlü başladı. Bitcoin’in içinde bulunduğu durumu da bu türlü görüyorum. Artık baktığınız vakit neredeyse herkes kredi kartı sahibi. Tam adaptasyon sağlandığında Bitcoin de bu türlü olacak.”

“Bu yıl Bitcoin’de 50 bin dolarları görebiliriz”

Bitcoin’in fiyatını sorduğumuzda temkinli karşılık veren Mike Schmidt, “Sonuçta dünyada 8 milyar insan var ve yalnızca 21 milyon Bitcoin var. Münasebetiyle bu beklentileri gerçekçi buluyorum. Bu yılın sonunda da tarihi tepelerin görüleceğini düşünüyorum lakin tam bir sayı vermek güç. Muhtemelen 30 bin dolar düzeylerinde kar satışları olacaktır ancak sonrasında 50 bin dolarları görmek kolay. Özetle bu yıl tarihi tepeleri görebiliriz” diye konuştu.

YORUMLAR YAZ