• YARIM ALTIN
  5.520,00
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9674
  % 0,12
 • € EURO
  28,7454
  % -0,02
 • £ POUND
  33,4858
  % 0,09
 • ¥ YUAN
  3,7064
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2787
  % -0,17
 • BITCOIN/TL
  715013,103
  % 0,20
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Türkiye ve Rusya alternatif tahıl ihracatını görüştü

Türkiye ve Rusya alternatif tahıl ihracatını görüştü

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye nazaran, Bakan Fidan ve Rus mevkidaşı Lavrov telefonda görüştü.

Görüşmede, İstanbul Tahıl Muahedesi çerçevesindeki son gelişmeler ve orman yangınlarında kullanılmak üzere Rusya’dan büyük gövdeli yangın uçağı temin edilmesi hususu ele alındı.

Interfax haber ajansı ise Bakan ve Fidan ve mevkidaşı Lavrov’un alternatif tahıl ihracatı yollarını görüştüğünü duyurdu.

33 milyon tondan fazla tahılın dünyanın çeşitli bölgelerine ulaşmasını sağlayan mutabakat, Rusya’nın muahede tarihini uzatmak istememesi üzerine sona ermişti.

Konu ile ilgili Avrupa üyesi ülkelerden ve ABD’den sert reaksiyon ve tenkitler gelirken, Körfez tipi öncesi açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sona eren tahıl koridoru konusunda “Rusya Devlet Lideri Putin’in bu insani köprünün devamını istediğine inanıyorum” demiş, gerekirse Ağustos’tan evvel de telefonla Putin ile bu mevzuyu konuşabileceğini lisana getirmişti.

22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen merasimle imzalanan mutabakat 17 Temmuz tarihi itibariyle sona ermişti.

Kremlin: Rusya’sız tahıl koridorundaki riskleri kim alacak bilmiyoruz

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın bulunmadığı tahıl koridorunda riskler olacağını belirterek, “Burada hangi ülkelerin bu riskleri almaya ne ölçüde hazır olduğunu söylemeye hazır değiliz” dedi.

Peskov, gazetecilere Ukrayna’nın “Rusya olmadan tahıl koridorunu sürdürme girişimi” konusunda açıklamalarda bulundu.

Bu mevzunun Rus ordusu tarafından yorumlanması gerektiğine dikkat çeken Peskov, “Doğrudan muharebe alanına yakın bir bölgeden bahsediyoruz. Uygun garantiler olmadan orada makul riskler doğacaktır. Bu nedenle Rusya olmadan bir şeyler formüle edilecekse, bu riskler dikkate alınmalıdır. Burada hangi ülkelerin bu riskleri almaya ne ölçüde hazır olduğunu söylemeye hazır değiliz” diye konuştu.

Peskov, bu bölgenin tahıl mutabakatının uygulanması için kullanılmasının her halükarda riskli olduğunu belirterek, “Bu bölgenin Kiev rejimi tarafından askeri emellerle kullanıldığı çok açık. Bu da unutulmaması gereken çok kıymetli bir husustur” sözünü kullandı.

Tahıl muahedesinin koşullarının uygulanmamasına karşın Rusya’nın yükümlülüklerini yerine getirdiğini vurgulayan Peskov, mutabakatın imzalanmasında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in rolünü ve Avrupa ülkelerini üstlendikleri yükümlülükleri yerine getirmeye ikna etme eforlarını çok takdir ettiklerini söyledi.

“Rusya, az gelişmiş ülkelere tahıl yardımını sürdürecek”

Tahıl muahedesinden sonra Ukrayna tahıl arzının yerine Rusya’nın az gelişmiş ülkelere yardımını sürdüreceğini lisana getiren Peskov, “Elbette Rusya bu konuda durumunu koruyor. Maalesef hayli küçük ölçülerden bahsediyoruz zira Afrika’daki en fakir ülkeler tahıl mutabakatından herkese nazaran en az hissesi aldı” biçiminde konuştu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, dün Karadeniz Tahıl Koridoru Mutabakatı’nın durdurulduğunu belirterek, ilgili kurallar uygulandığında Rusya’nın mutabakata geri döneceğini bildirmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı da kelam konusu mutabakata, Batı’nın Rus besin ve gübresine yaptırım uygulamaktan vazgeçmesi halinde döneceklerini açıklamıştı.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Türkiye ile Birleşmiş Milletlere (BM) Karadeniz Tahıl Koridoru Mutabakatı’nı Rusya’sız sürdürme teklifini içeren mektup gönderdiğini belirterek, “Ukrayna, BM ve Türkiye, birlikte besin koridorunun çalışmasını ve gemilerin denetlenmesini sağlayabilir” açıklamasında bulunmuştu.

YORUMLAR YAZ