Parapiyasasi.net
Türkiye’nin birinci bor karbür üretim tesisi açıldı
Yazar: -19 Mart 2023
6

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bandırma Eti Maden Bor Karbür Üretim Tesisi Açılış Töreni’nde konuştu.

Erdoğan yatırım bedeli 80 milyon doları bulan Bandırma Bor Karbür Üretim Tesisi’nin bu alanda ülkemizin birinci dünyanın sayılı tesislerinden olacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından değerli satır başları şöyle,

-Bor karbür, zırh aşınmaya sağlam mekanik kesim üretimi üzere uygulama alanları da savunma sanayiinin vazgeçilmezidir. İşçi yeleklerinden korunaklı levhalara kadar pek çok yerde bu eserleri görmek mümkündür.

-Bor nükleer tesislerde nötron tutucu olarak vazgeçilmez. Bor karbür ülkemize stratejik katkı sağlamaktadır. Ambargoların bize yaşattığı kayıplar giderilecek.

-Eskişehir’de keşfettiğimiz 694 milyon tonluk az toprak elementi rezervimizi yıllık 1200 ton cevher işleyecek bir tesisle çıkara dönüştüreceğiz.

-Hammadde ile başlayıp en son esere kadar uzanacak bir sistemle, ülkemizin tüm kıymetlerini harekete geçirmekte kararlıyız.

-Türkiye hem lojistik avantajları hem yetişmiş insan gücü kapasitesiyle avantajlı bir yerde duruyor. Ulaşımdan güce, spordan toplumsal güvenliğe kadar her alanda ülkemize kazandırdığımız güçlü altyapı bu avantajımızın temelini ulaştırıyor.

-Ne yaşadığımız alışılmış afetler ve başka mahzurlar bizi amaçlarımızdan uzaklaştıramaz. Son yıllarda şiddetli sınamalardan geçtiğimiz gerçektir. Covid-19 nedeniyle 2 yıl meşakkatler çektik.

-Bu badirenin üstesinden gelirken 6 Şubat sarsıntısının yıkıntıları ortasında kaldık. Çok yağışların sebep olduğu seller zelzele bölgesine felaket üstüne felaket yaşattı. Rabbim hayatını kaybeden bütün kardeşlerimize rahmetiyle muamele eylesin.

-Felaketin izlerini sileceğiz. Bir yıl içerisinde kalıcı konutları bitireceğiz. Çadır kentten konteyner kentlere ve bir taraftan da prefabrik konutlara vatandaşlarımızı açıkta bırakmamak kaygısındayız.

Yılda 1000 ton üretim

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran tam kapasite çalıştığında 279 kişinin istihdam edileceği tesiste, yılda 1000 ton bor karbür üretilecek. Elmas ve kübik bordan sonra en sert üçüncü unsur olan bor karbür, başta savunma endüstrisi olmak üzere birçok alanda kullanılıyor.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar