Parapiyasasi.net
Türkiye’nin e-şarj kapasitesi
Yazar: -10 Mart 2023
5

CEMRE PARILTI KARACA

Dönüşen ve değişen araç pazarı dünyada olduğu üzere Türkiye’de de yeni yatırımların önünü açtı. Elektrikli araç sayısı her geçen gün arttıkça hem batarya tarafında hem de şarj istasyonu tarafında yeni yatırımların gerisi arkası kesilmiyor. Lakin Türkiye’de TOGG’un tesiriyle de artan elektrikli araç piyasasında şarj istasyonları Avrupa’nın çok altında kalıyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nın açıkladığı bilgilere nazaran, bugün prestijiyle ticari olarak şarj hizmeti verilen 3 bin 728 adet şarj noktası bulunuyor Türkiye’deki şarj hizmeti verilen elektrikli araç şarj noktalarının 646’sını süratli (DC) şarj, 3 bin 82’sini ise yavaş (AC) şarj noktaları oluşturuyor.

Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği (TEHAD) Lideri Berkan Bayram’ın değerlendirmelerine nazaran ise Avrupa’da bu sayı 250 bin adet. 250 bin adetin ise yaklaşık yüzde 30’unu süratli (DC) şarj istasyonları oluşturuyor.

Öte yandan tekrar EPDK’nın datalarına nazaran, Türkiye’de trafiğe kayıtlı elektrikli araç sayısına bakıldığında da, 2021 yıl sonu prestijiyle toplam 7 bin 694 adet araç bulunurken satışlarda yaşanan ivmelenmeyle 2022 yılı Aralık ayı sonu prestijiyle bu sayı toplamda 14 bin 896 adete ulaştı.


“Yarın Türkiye’de 10 elektrikli araca 1 şarj istasyonu düşebilir bu sayı kâfi değil”

Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği (TEHAD) Lideri Berkan Bayram, Türkiye’deki elektrikli araç satışlarının bu yıl 40 bin adete çıkması beklendiğini söyleyerek kelamlarına şöyle devam etti:

“Elektrikli araç ve şarj istasyonu pazarı gelişen bir pazar olduğu için Avrupa geneline nazaran Türkiye’deki sayılar çok düşük. Elektrikli araba satışları geçen yıl 8 bin adet civarında gerçekleşti. Bu yıl ise 40 bin adet satış bekliyoruz. Geçen yılın satışlarına nazaran istasyonlar kâfi üzere görünüyor lakin gelecek için değil. Şu an her 2 elektrikli araca bir şarj istasyonu 1 düşüyor. Yarın 10 araca 1 şarj istasyonu düşebilir. Bu da yetersiz olacaktır lisans alanların sorumlulukları var 49 yıl hak alıyorlar fakat bunu yatırıma da dönüştürmeleri lazım.”

Otomobil Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) datalarına nazaran, Ocak-Şubat devrinde bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran, hibrit araba satışları 10.096 adet olarak gerçekleşti. Tekrar birebir devirde 2 bin 477 adet elektrikli araba satışı gerçekleşti.

Yine tıpkı derneğin datalarına nazaran, Ocak aralık devrinde ise hibrit araba satışları 64 bin 387 adet, elektrikli araç satışları ise 7 bin 733 adet olarak gerçekleşti.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar