• YARIM ALTIN
  5.532,00
  % 0,25
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9536
  % 0,08
 • € EURO
  28,7117
  % -0,08
 • £ POUND
  33,5170
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  3,7145
  % 0,34
 • РУБ RUBLE
  0,2780
  % -0,32
 • BITCOIN/TL
  716985,581
  % 1,32
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Türkiye’nin ‘gri listeden’ çıkarılması çalışmaları hızlandırıldı

Türkiye’nin ‘gri listeden’ çıkarılması çalışmaları hızlandırıldı

AA’nın aldığı bilgiye nazaran, FATF tarafından belirlenen 7 eksiklikten 5’i giderilirken, kalan 2 eksiklik konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı uyumunda ilgili Bakanlıklar ve kurumların yöneticileri, 10 Temmuz Pazartesi günü birinci toplantılarını gerçekleştirdi.

Toplantı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı, süratli ve tesirli bir uyum süreci başlattı. Buna nazaran, aklama cürmü ve terörizmin finansmanı ile ilgili eğitim ve farkındalık çalışmaları hızlandırılacak. Aklama cürmü ve terörizmin finansmanı ile ilgili bütün vilayetlerde ihtisas Cumhuriyet savcılıkları ve misyonlu mahkemeler oluşturulurken, kolluk tarafında soruşturma yapılma süreciyle ilgili rehberler hazırlandı. Farkındalığı artıracak eğitimler hızlandırılacak.

Özel çalışma ofisleri oluşturulurken, Türkiye’nin milletlerarası kamuoyu nezdindeki olumlu intibasını güçlendirmek üzere de teknik gruplar kuruldu.

“FATF tarafından belirlenen eksikliklerin giderilmesine yönelik çalışmalarımıza sürat verdik”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin, FATF tarafından belirlenen memleketler arası standartlar çerçevesinde kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanıyla gayrette azim ve samimiyetini kuvvetle sürdürdüğünü, bu kapsamda, FATF tarafından belirlenen eksikliklerin giderilmesine yönelik çalışmalarına sürat verdiklerini söyledi.

FATF tarafından belirlenen 7 eksiklikten 5’inin giderildiğini hatırlatan Şimşek, şunları kaydetti:

“Kalan 2 eksiklikle ilgili çalışmaları süratli ve aktif bir biçimde gerçekleştirmek üzere, Bakanlığımız uyumunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı bakan yardımcıları ile bu Bakanlıkların ilgili kurumlarının (Hazine ve Maliye Bakanlığı Mali Cürümleri Araştırma Heyeti Başkanlığı, Adalet Bakanlığı Dış Münasebetler ve AB Genel Müdürlüğü ile Ceza İşleri Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü (KOM ve TEM birimleri), Jandarma Genel Komutanlığı (KOM ve TEM birimleri) yöneticileri pazartesi günü bir ortaya geldi.

Toplantıda, kelam konusu eksikliklerin giderilmesine yönelik olarak çalışmaların faal bir uyum içinde süratli bir biçimde gerçekleştirilmesi gerektiği bir kere daha vurgulandı. Bu kapsamda, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile çabada vazifeli ihtisas mahkemelerinin ve savcılıklarının belirlenmesinin akabinde kara para aklama ile uğraşa yönelik özel soruşturma ofisleri da kurulmuş bulunmaktadır. Birebir bağlamda, ilgili ünitelere yönelik olarak çeşitli rehberlerin hazırlanmasının yanı sıra eğitim ve farkındalık artırıcı çalışmalar yürütülmüştür. Bunlara ilaveten Bakanlıklarımız tarafından oluşturulmuş bulunan teknik çalışma kümeleri da faaliyetlerini ağır bir biçimde devam ettirmektedir.”

Şimşek, FATF’ın gri listesinden en kısa müddette çıkmak için gerekenleri süratle gerçekleştirip Türkiye’nin memleketler arası kamuoyu nezdindeki olumlu intibasını güçlendireceklerini vurguladı.

Gri listede yer almanın olumsuz tesirlerine değinen Şimşek, listede yer almanın “sermaye akışının gayrisafi hasılanın aşikâr bir oranı kadar azalması” ve “sendikasyon kredilerinde maliyet artışı” üzere kimi olumsuz tesirleri olduğunu söyledi.

YORUMLAR YAZ