Parapiyasasi.net
Türkiye’nin İsviçre’den yaptığı altın ithalatında sert düşüş
Yazar: -25 Nisan 2023
3

İsviçre Federal Gümrük Yönetimi’nin bilgilerine nazaran Avrupa’nın kıymetli altın rafineri merkezlerinden İsviçre’nin altın ihracatı geçtiğimiz ay Türkiye’ye satışların gerilemesiyle 148 tona düştü.

Bu sayı Şubat ayında 182 ton olarak gerçekleşmişti.

Yayımlanan bilgilere nazaran Türkiye’ye altın ihracatı yüzde 75 düşerek 10,7 tona gerilerken bu düşüşün gerilemede en tesirli faktör olduğu gözlendi. Türkiye’deki yüksek enflasyon ve Türk lirasındaki bedel kaybı nedeniyle, İsviçre’nin Ocak’ta Türkiye’ye altın ihracatı 58 tonu aşarak tarihi düzeye çıkmıştı.

İsviçre’den Hindistan’a altın ihracatı yüzde 36 düşerek 16,6 tona gerilerken İngiltere’ye ihracat ise 3,4 tondan 1,6 tona indi. Hong Kong’a gerçekleşen ihracat da yüzde 31 düşerek 17,5 tona geriledi.

Kurumun datalarına nazaran birtakım ülkelere gerçekleşen altın ihracatı ise artış gösterdi. Buna nazaran Çin’e yapılan altın ihracatı yüzde 16 artarak 67,3 tona çıkarken ABD’ye yapılan ihracat ise 1,7 tondan 16,7 tona yükselerek dikkat çekti.

İsviçre’nin altın ithalatı da yüzde 35 artarak 243,7 tona ulaşırken Rusya’dan altın ithalatı ise 10,1 ton olarak gerçekleşti.

Türkiye Mart ayında Resmi Gazete’de yayımlanan bildiri değişikliğiyle ithal dahilde sürece rejimi kapsamında ithal edilen altın ve gümüşün gümrük yönetimlerine beyaz mecburiliği getirmişti.

Buna nazaran Türkiye’de yerleşik şahıslarca 40 kilogramı aşmamak üzere standart işlenmemiş altın ithalatında gümrük yönetimlerine ilgili bilgilendirmelerin yapılması zarurî olmuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar