Parapiyasasi.net
Türkiye’nin risk primindeki gerileme sürüyor
Yazar: -07 Mart 2023
6

Türkiye’de siyaset cephesinde yaşanan gelişmeler piyasa göstergeleri üzerinde tesirini hissettiriyor.

Altılı Masa’da yaşanan gelişmelerin tesiriyle haftanın birinci süreç gününde düşüş gösteren risk primi, haftanın ikinci süreç gününde de geriledi.

Geçen hafta Cuma günü 555 baz puanda kapanan Türkiye’nin risk primi Pazartesi günü 523 baz puana kadar geriledi. Salı günü ise risk priminde 515 puan düzeyi görüldü. Böylece iki günde risk priminde 40 baz puanlık düşüş görüldü.

Son iki günde Türkiye, risk priminde yaşanan gerilemeyle gelişen piyasalar içinde olumlu ayrışma sergiledi.

2326476 d03cf291e5fed7022cb378c27c8d6877

CHP Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu, resmen Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklandı.

Cuma günü Altılı Masa’dan ayrılan ÂLÂ Parti Genel Lideri Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri (İBB) Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Lideri Mansur Yavaş’ın, seçimi Millet İttifakı’nın kazanması halinde, cumhurbaşkanı yardımcıları yapılması formülüyle tekrar masaya döndü.

Toplantının gerçekleştiği Saadet Partisi binası önünde açıklama yapan Kılıçdaroğlu, Altılı Masa’yı oluşturan öteki önderlerin de Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacağını söyledi. Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme Geçiş Sürecinin Yol Haritası olarak paylaşılan metinde, geçiş sürecinde cumhurbaşkanının yürütme yetkisini ve vazifesini “katılımcılık anlayışı, istişare ve uzlaşı temellerine göre” kullanacağı belirtildi.

Metinde, İBB ve ABB liderlerinin “Sayın Cumhurbaşkanının uygun gördüğü vakitte ve tanımlanmış misyonlarla cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atanacakları” sözü yer aldı.

Kılıçdaroğlu daha sonra İmamoğlu ve Yavaş’ı da yanına alarak CHP Genel Merkezi önünde yaptığı açıklamada, iki belediye lideri ile “beraber bir yola çıktıklarını” söyledi ve “Bu topyekün bir değişimin başlangıcı, halktan çalınanı halka geri vereceğiz. Birleşe birleşe kazanacağız. Aday ben değilim, aday hepimiziz” diye konuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar