Parapiyasasi.net
UAEA: Libya’da 2,5 ton uranyum kayboldu
Yazar: -16 Mart 2023
6

Uluslararası Atom Gücü Ajansı (UAEA), idare şurası üyelerine yönelik yaptığı yazılı açıklamada, Libya ile yapılan Garanti Kontrolü Muahedesi ve Ek Protokol kapsamında bu ülkedeki nükleer gereçlere ait doğrulama ve müşahede faaliyetinde bulunulduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, 14 Mart’ta UAEA müfettişlerinin, Ek Protokol kapsamında yetkililerin daha evvel belli bir yerde depolandığını bildirdiği 2,5 ton doğal uranyumu içeren 10 varilin belirtilen yerde bulunmadığını tespit ettiği aktarıldı.

Açıklamada, UAEA’nın kelam konusu uranyumun belirtilen yerden çıkartılması ve şu anki durumunun açıklığa kavuşturulması için harekete geçtiği kaydedildi.

Söz konusu durumun acilen ele alınarak inceleme başlatılması gerektiğine işaret edilen açıklamada, “Nükleer gerecin mevcut pozisyonu hakkındaki bilgi kaybı, nükleer güvenlik kaygılarının yanı sıra radyolojik bir risk oluşturabilir” denildi.

UAEA’nın milletlerarası nükleer güvenlik standartlarının ve nükleer güvenlik rehberliğinin uygulanması için bu hususta gerekli yardımı sağlamaya hazır olduğu kaydedilen açıklamada, UAEA Lideri Rafael Mariano Grossi’nin bu konuya ait İdare Heyeti’ni bilgilendirmeyi sürdüreceği tabir edildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar