• YARIM ALTIN
  6.279,00
  % 0,16
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9289
  % 0,11
 • € EURO
  31,3134
  % 0,05
 • £ POUND
  36,4621
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  4,0456
  % 0,02
 • РУБ RUBLE
  0,3141
  % -1,88
 • BITCOIN/TL
  1272634,527
  % 4,27
 • BIST 100
  8.057,42
  % -0,37

Ulusal Savunma Bakanı Akar: 25 bin Mehmetçik zelzelenin vurduğu bölgelerde misyon alıyor

Ulusal Savunma Bakanı Akar: 25 bin Mehmetçik zelzelenin vurduğu bölgelerde misyon alıyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), 25 bin 67 çalışanıyla fiilen zelzele bölgesinde vazife yaptığını belirterek, oluşturulan hava yardım koridoruyla da 63 uçakla, 9 bin 780 uzman işçi ve 625 ton gereç taşıdıklarını bildirdi.

Akar, beraberinde Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Atilla Gülan ile Ulusal Savunma Bakanlığınca zelzele bölgesine arama kurtarma grubu ve materyal götürmek için kurulan “hava yardım köprüsü”nde inceleme ve denetlemelerde bulundu.

10’uncu Tanker Üs Komutanlığındaki inceleme ve denetlemelerinin akabinde Akar başkanlığında, Genelkurmay Lideri Orgeneral Güler, Kuvvet Kumandanları, Ulusal Savunma Bakanı Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ile kuvvetlerin hareket merkezleri ve zelzele bölgesindeki birliklerin kumandanlarının iştirakiyle görüntü telekonferans toplantısı yapıldı.

Sahadaki çalışmalar ve faaliyetlerdeki son durum hakkında bilgi alan Akar, Ulusal Savunma Bakanlığı tarafından zelzele sonrasında yapılan çalışmalara ait açıklama yaptı.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde saat 4.17’de 7,7, Elbistan ilçesinde saat 13.24’te 7,6 büyüklüğünde, Gaziantep’te de büyüklükleri 6,4 ile 6,5 olan zelzeleler yaşandığını anımsatan Akar, “MSB, Genelkurmay ve Kuvvet Komutanlıkları karargahlarındaki vazifeliler saat 04.30’da birliklerden durumlarına ait bilgi ve fotoğraf istedi. Saat 05.00’e geldiğinde ilgili çalışanın karargaha gelmesiyle kelam konusu karargahlarda Afet Acil Durum Merkezleri faaliyete geçirildi. O saatten itibaren çalışmalar büyük bir yoğunlukla başladı.” diye konuştu.

Kendisinin de tıpkı saatlerde Genelkurmay Lideri ve Kuvvet Kumandanları ile görüştüğünü bildiren Hulusi Akar, “Bilgileri aldıktan sonra sayın Cumhurbaşkanımızı arayarak Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilgili raporları sunduk. En büyük hasarın Hatay’da olduğuna ait bilgiyi, bir binamızın yıkılıp 3 erimizin şehit olduğu haberini kendilerine arz edip Genelkurmay Lideri ve Kara Kuvvetleri Kumandanı ile Hatay’a hareket edeceğimizi kendilerine tabir ettik. Uygun buldular ve bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürdük.” dedi.

“Tüm imkanlar seferler edildi”

Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle uğraş ve hudut güvenliğiyle ilgili misyonlarının devam ettiğini vurgulayan Akar, “Terörle uğraştaki başarısı bilinen Mehmetçik, sarsıntıyla çaba konusunda da büyük bir kahramanlık ve fedakarlıkla birinci andan itibaren milletinin yanında, misyonunun başında yer almıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Akar, şu ana kadar bölgede misyon yapan 4 askerin şehit olduğunu, zelzeleler nedeniyle bölgede 45 işçinin hayatını kaybettiğini belirterek, “54 yaralımızla birlikte 78 ulaşılamayan silah arkadaşımız ve mesai arkadaşımız var.” bilgisini verdi.

“Türk Silahlı Kuvvetleri 25 bin 67 çalışanıyla fiilen zelzele bölgesinde vazife yapmakta.” diyen Hulusi Akar, bunların dışında tüm Ulusal Savunma Bakanlığının teyakkuz halinde olduğunu ve başka çalışanının de çalışmalara katkı sağladığını anlattı.

“Hava Kuvvetlerinde tüm hava araçları seferber edildi”

Akar, bir taraftan arama kurtarma faaliyetlerine başka taraftan ömür dayanak ve sıhhat faaliyetlerine katkı sağladıklarını lisana getirerek, kara yolunun yanı sıra hem hava hem deniz yardım koridorlarını tesis ettiklerini söyledi.

Bu koridorlardan hızlı ve aktif biçimde gerekli nakilleri yapmaya çalıştıklarını belirten Bakan Akar, şöyle devam etti:

“Bunların yanı sıra birliklerimizin asayiş ve öbür dayanak faaliyetleri de aralıksız sürdürülüyor. Sarsıntı olur olmaz Hava Kuvvetleri geçmiş deneyimlerinden faydalanarak hazırlık düzeyini en üst düzeye çıkardı. Hava yardım koridorunu kısa müddette tesis ederek birinci muhtaçlık duyulacak arama kurtarma çalışanı ile malzemeyi taşımak için planlamamızı yaptık, hazır formda bekledik. Hava Kuvvetlerinde tüm hava araçları seferber edildi. Yük kapasitelerini kullanmak için tanker uçaklarımızı faal hale getirdik.”

İncirlik sivil uçuşlara açıldı

Hava yardım koridoruyla yurt içi ve dışından gelen gruplarla gereçlerin Adana Havalimanı ile gerekli uyum yapıldıktan sonra sivil ulaşıma açılan İncirlik’e de taşındığını bildiren Akar, burada toplama ve dağıtım noktalarının teşkil edildiğini anlattı.

Depremin meydana geldiği günkü şiddetli hava kurallarının hava ulaşımına pürüz olduğunu, şartların elverdiği yerlere helikopterle, hava kaideleri elvermeyen yerlere ise karadan sevkiyatın yapıldığını söz eden Akar, şu bilgileri paylaştı:

“63 uçakla şu ana kadar 707 sorti gerçekleştirildi. Bu sortilerde 9 bin 780 uzman işçi ile 625 ton malzemeyi gayelerine ulaştırdık. Gereç ve işçi sevkiyatı yapan uçaklar dönüşlerinde sarsıntı bölgelerinden yaralıları ve isteyen vatandaşlarımızı taşıdı. Bunların yanı sıra 34 ülkeden 61 uçakla 147 sorti icra edildi. Öteki yandan şu ana kadar yaptığımız çalışmalarda 41 TİHA ve İHA vazife yaptı. Bunlar 394 saat uçtu. İHA/TİHA, beşerli keşif uçakları, Göktürk uydusu dahil Hava Kuvvetleri teyakkuz halinde, faaliyetleri desteklemek için büyük uğraş içinde olmaya devam ediyor.”

Personel ve gereç nakli için Türk Silahlı Kuvvetleri helikopterlerinin de kullanıldığını lisana getiren Akar, “Toplam 57 genel amaç helikopterini İncirlik’te topladık. Zelzele bölgesine bu helikopterlerle hizmet vermekteyiz. Şu ana kadar helikopterlerle 710 sorti gerçekleştirdik.” dedi.

Deniz yardım koridorunda 24 gemi var

Hulusi Akar, helikopterle yalnızca vilayet merkezlerine değil, 17 ilçe ile 102 köy ve kasabaya da yardım taşındığını vurgulayan Akar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tüm bunlarla birlikte Mersin-İskenderun ortasında deniz yardım koridoru da kuruldu. İstanbul’dan da İzmir’den de Aksaz’dan da materyaller, iş makineleri sarsıntı bölgesine taşındı. Bu kapsamda 24 gemi 5 helikopter gereksinimleri karşılamak için İskenderun Körfezi’nde verilen vazifeleri yapıyor. TCG İskenderun gemimiz şu ana kadar 327 yaralımızı zelzele bölgesinden Mersin’e taşıdı. Bunların yanı sıra amfibi gemilerimiz TCG Sancaktar ve TCG Bayraktar İskenderun Körfezi’ne demirledi. Rol-2 düzeyinde sıhhat hizmeti sağlanmasına yönelik gerekli düzenlemelerin yapılmasının akabinde hasta kabulüne başlandı.”

39 komando taburu sahada

AFAD ve valiliklerle koordineli olarak arama, kurtarma ve hayat takviye faaliyetleri kapsamında taleplerin karşılandığı bilgisini veren Akar, “Şu anda 39 komando taburu, 28 arama kurtarma timi, istihkam savaş taburları ile deniz istihkam arama kurtarma timleri ile Hava Kuvvetlerimizin arama kurtarma timleri alanda. İlaveten birinci defa fabrikalarımızdan 580 teknik işçi ve çalışanımız de alanda.” biçiminde konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin birinci sefer sefer stoklarından ayırdığı 53 sahra mutfağı ile 11 sahra fırınını bölgeye sevk ettiğini kaydeden Akar, “İlk gün sıcak çorba dağıtımıyla başlayan çalışmalarız kapsamında şu ana kadar 502 bin ekmek, 700 bin kumanya dağıtımıyla acil gereksinimleri karşılamaya çalıştık. Bu mevzudaki çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda günlük 40 bin kişilik sıcak yemek dağıtımı kapasitesine ulaştık.” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri çalışanları öteki kurumların çalışanıyla 72 bölgede 19 bin çadır kurduğunu açıklayan Akar, öncelikle çadır kentlerdeki yangın tehlikesine karşı şu ana kadar 750 yangın söndürme aygıtının da birinci etapta bölgeye sevk edildiğini söyledi.

Akar, “Stoklarımızda olanlardan acil gereksinim çerçevesinde 160 soğuk iklim, 2 bin genel amaç çadırını, 1600 uyku tulumu ile 210 seyyar tuvalet ve banyo ünitesi, 350 jeneratör, 342 hiltinin yanı sıra kepçe, vinç üzere araçları da bölgeye sevk ettik. 30 bine yakın giyecek ve battaniye de bölgeye gönderildi.” bilgisini aktardı.

Akaryakıt desteği

Milli Savunma Bakanı Akar, sarsıntı bölgelerine akaryakıt dayanağı sağlamak için de harekete geçtiklerine dikkati çekerek, “TSK depolarının yanı sıra gerekli süreçlerin akabinde birinci kere NATO POL depolarından da akaryakıt yakıt takviyesini sağladık, sağlamayı sürdürüyoruz. Şu ana kadar depolardan 655 ton akaryakıt çekerek vatandaşa dağıttık.” tabirlerini kullandı.

Vatandaşlar tarafından zelzele bölgelerine gönderilen yardımların dağıtımına yönelik 8 vilayette 19 lojistik dayanak üssü kurduklarını tabir eden Akar, “Yaz Özel Eğitim Merkezlerimiz dahil askeri tesislerimizi vatandaşlarımıza açtık. Antalya’daki Karpuzkaldıran merkezinde şu ana 730 vatandaşımızı konuk ediyor, onlara sıcak yemek sağlıyoruz.” dedi.

İlk günden itibaren Bakanlık işçisini Kızılay’ın kan merkezlerine yönlendirdiklerini anlatan Akar, devlet hastanesinin ziyan gördüğü Kahramanmaraş’ta bir seyyar sahra hastanesi kurarak iki ameliyat gerçekleştirdiklerini, 113 hastaya baktıklarını açıkladı.

Arama kurtarma çalışmalarında 63 ülkeden 6 bin 500 işçi ve 212 arama kurtarma köpeğinin misyon yaptığını lisana getiren Akar, yurt dışından da sahra hastanelerinin gönderildiğini bildirdi.

YORUMLAR YAZ