Parapiyasasi.net
USS George HW Bush uçak gemisi Türkiye’ye geliyor
Yazar: -09 Şubat 2023
9

Günlük basın toplantısında, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Pentagon ismine Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzelelerde hayatını kaybedenler için taziyelerini ileten Ryder, Austin’in Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar ile telefonda görüştüğünü ve Türkiye’nin gereksinimlerine nazaran dayanak vermeye devam edeceklerine kelam verdiğini söyledi.

Ryder, Türkiye’nin memleketler arası yardım daveti üzerine 7 Şubat’ta İncirlik Hava Üssü’nde konuşlu ABD ögelerinin birinci yardım takımlarını zelzele bölgelerine taşımaya başladığını aktardı.

Pentagon’un ayrıyeten ABD Milletlerarası Kalkınma Ajansının (USAID) gönderdiği arama kurtarma takımını, Türkiye’ye C-17 uçağıyla taşıdığını belirten Ryder, şunları kaydetti:

“ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM), USAID afet yardım takımına takviye vermek üzere bir kadro gönderdi. Bunların da 9 Şubat’ta orada olmalarını bekliyoruz. EUCOM ayrıyeten Türk hükümetinin olabilecek yeni talepleri ve yardım gayretleri için ek ögeleri konuşlandırmak üzere faal bir biçimde çalışıyor. Tekrar taziyelerimizi iletiyoruz ve bu fecî felaketin yaralarını sarmak ve insanları kurtarmak için müttefikimizin yanındayız.”

EUCOM’un tıbbi yardım ve su tedariği başta olmak üzere faal bir halde çalıştığına işaret eden Ryder, “Akdeniz’deki USS George HW Bush uçak gemisi muhtemel ek dayanak talebi için Türkiye’ye hakikat hareket ediyor. Yardım taleplerine olabildiğince süratli karşılık vermek üzere hazırlanıyoruz.” diye konuştu.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar