Parapiyasasi.net
Wall Street enflasyon maksadının tutmasından kuşkulu
Yazar: -22 Mayıs 2023
4

Bazı tahvil piyasası fiyatlamaları ABD’de enflasyon oranının gelecek yıl Fed’in yüzde 2 düzeyindeki gayesine yakın bir düzeyde olacağına işaret ediyor. Lakin Wall Street’te giderek artan sayıda varlık yöneticisine nazaran bu, boş bir hayalden ibaret.

VanEck, ABD resesyona girse bile enflasyonun yıllarca yüzde 3 ila yüzde 5 ortasında sıkışıp kalacağını öngörürken, Invesco piyasanın iktisattaki yavaşlamanın fiyat baskılarını sınırlayacağı konusunda çok optimist olduğu görüşünde.

Citigroup ekonomistleri ise fiyat artışları yüksek seyrederken, enflasyonun yavaşlamasının neredeyse imkansız olduğunu düşünüyor. Öncesinde BlackRock Inc., Bank of America Corp. ve DoubleLine Group LP enflasyonun daha uzun bir müddet yüksek kalacağını öngörmüşlerdi. VanEck’ten David Schassler, “Ekonomi düzelince ne olacak? Enflasyonun geçmişte olduğu üzere toparlanacağını düşünüyoruz” dedi ve yükselen güç fiyatlarının enflasyonu yükselteceğini kestirim etti.

Benzer formda Invesco’dan Jason Bloom, “ABD fosil yakıta alternatifler benimsedikçe güç muhtemelen daha değerli hale gelecek” değerlendirmesinde bulundu. Bloomberg Ekonomisti Anna Wong da “Bu yılın ikinci yarısında bir sakinlik başlarsa, enflasyonu 2024 ortasına kadar yüzde 3’e düşürmek mümkün olacak, lakin bu düzeyde kalmak, yüzde 2’ye ulaşmak çok da kolay olmayacak zira mal, hizmet ve konut fiyatlarının ne kadar düşebileceği konusunda bir hudut var” dedi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar