Parapiyasasi.net
Yabancı basın seçimi bu türlü gördü
Yazar: -15 Mayıs 2023
6
 • 01

  Boomberg International’ın haberinde Erdoğan’ın seçimlerde açık bir zafer ilan edemediği, kutuplaşan ortamda yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Türk piyasalarını salladığı belirtildi.

  Haberde “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarını test eden seçimler ikinci tipe kalabilir. Sandıkların yüzde 98’ten fazlası açldığı için Erdoğan’ın birinci çeşitte zafer ilan etmesi hala mümkün lakin ikinci cins daha yüksek ihtimal olarak görünüyor. 69 yaşındaki Erdoğan siyasi hayatındaki en güçlü seçim yarışında anketlerin işaret ettiğinden daha yeterli performans gösterdi.” tabirleri yer aldı.

 • 02

  Financial Times haberinde Erdoğan’ın çekişmeli geçen seçimlerde anketlerden daha düzgün performans gösterdiğini, seçimlerin ikinci çeşide kalmasının beklendiğini ve hiçbir adayın yüzde 50’yi aşamadığını hatırlattı. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde rakibine kıyasla 2 milyon daha fazla oy aldığı ve Erdoğan’ın sağ koalisyonunun Meclis’te çoğunluğu elde ederek pozisyonunu güçlendirdiği bildirisi verildi.

 • 03

  New York Times’in haberinde 20 yıl iktidarda olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk seçmenleri ikna etmek için 2 hafta mühleti olduğu belirtildi.

 • 04

  Reuters, ‘Türkiye, Erdoğan’ın önde olduğu seçimlerde 2. çeşide kalma ihtimaliyle karşı karşıya’ başlıklı haberinde NATO üyesi ülkede 20 yıldır iktidarda bulunan Erdoğan’ın, rakibi Kemal Kılıçdaroğlu karşısında Cumhurbaşkanlığı seçiminde çoğunluğu sağlayamadığını belirtti. Kılıçdaroğlu’nun yüzde 50’lik eşiği aşamadığı ve seçimlerin 28 Mayıs’a kaldığı söz edilerek “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yalnızca Türkiye’yi kimin yöneteceği değil, artan ömür maliyeti kriziyle nasıl çaba edileceği, Rusya, orta doğu batıyla alakaların nasıl yönetileceği ve daha laik, demokratik bir yola girip gitmeyeceği de belirlenecek.” tabiri kullanıldı.

 • 05

  CNN International’ın haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘bıçak sırtı’ seçimlerde oyların yüzde 50’sini almayı başaramadığı için Cumhurbaşkanlığı yarışının ikinci çeşide kaldığı belirtildi. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin dünyayı belirsizliğe sürüklediği bir periyotta seçimlerin NATO müttefiki ve bölgesel güç olan Türkiye’nin bahtını belirleyeceği söz edildi.

 • 06 transparent

  Çin haber ajansı Xinhua, seçimlerle ilgili haberinde, “Oyların yüzde 93’ünün sayıldığı Türkiye’nin cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tipe kalması muhtemel” başlığını kullandı.

  Haberde oy sayımının devam ettiği, adaylardan hiçbirinin şimdi seçilmek için gerekli yüzde 50 oy çoğunluğunu sağlayamadığı belirtildi.

  Parlamento seçimlerinin süreksiz sonuçlarına yer verilen haberde, oy sayımı sona yaklaşırken 600 sandalyeli mecliste Cumhur İttifakı’nın 323, Millet İttifakı’nın 214 ve Emek ve Özgürlük İttifakı’nın 63 milletvekili çıkaracağının öngörüldüğü kaydedildi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar