Parapiyasasi.net
Yabancılar bu yıl gayrimenkulde en çok Antalya ve İstanbul’u tercih etti
Yazar: -25 Mayıs 2023
4

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki İsimli, bu yılın dört ayında yabancılara en fazla gayrimenkulün Antalya ve İstanbulda satıldığını, bu vilayetleri Mersin, Ankara ve Yalovanın izlediğini bildirdi.

Genel Müdürlüğün 200’ü aşkın süreç yaptığını lakin kamuoyunda en çok gayrimenkul satışlarının konuşulduğunu bildiren İsimli, şöyle konuştu:

“2023ün birinci 4 ayında yaklaşık 887 bin 464 satış süreci yaptık. En fazla satış 109 bin 280 süreç ile İstanbulda. Onu 65 bin 294 ile Ankara, 50 bin 445 ile İzmir, 38 bin 571 ile Antalya, 36 bin 116 ile Bursa ve 31 bin 433 ile Konya takip ediyor.

2022nin birinci dört ayına nazaran, gayrimenkul satışında bu sene azalma oldu. Türkiye genelinde bu sene yılın birinci 4 ayında 887 bin 464 iken 2022de 944 bin 494 bindi. 57 bin 30 gayrimenkul satış süreci azaldı. Yani yüzde 6lık süreç azalması kelam konusu. Öbür vilayetlerde de geçen yılla karşılaştırdığında gayrimenkul satışında azalma var. Bir tek Antalyada geçen seneye nazaran artış kelam konusu.”

En çok gayrimenkul alanların Ruslar ve İranlılar

Adlı, dünyanın pek çok ülkesinde yabancılara konut satışıyla ilgili sorun olmadığına, bir Türk vatandaşının Almanyada, Amerikada gayrimenkul alabildiğine işaret ederek, “Gayrimenkul satışı açısından esnek bir dünyada yaşıyoruz, böylesine bir dünyada ben bu işe girmem, ben yapmam, ben satmam deme imkanınız zayıf, diyemiyorsunuz. Arap ülkeleri üzere birtakım ülkelerde bu husus farklı. Yabancılara gayrimenkul satışları geçmişte de yapılıyordu, artık de yapılıyor ve yıllardır yapılıyor.” dedi.

Son yıllarda Türkiyede gayrimenkul satışına yabancıların talebinin arttığını anımsatan İsimli, Rusya-Ukrayna savaşının akabinde Rusların önemli manada gayrimenkul edinmeye başladığını söz etti.
Türkiyenin doğal hoşluğu ve iklim kaideleri münasebetiyle İngiliz ve Almanların da Türkiyeyi tercih ettiğini kaydeden İsimli, “2023 yılının birinci dört ayında yabancılara en fazla gayrimenkul satışı yapılan vilayetlerin başında Antalya ve İstanbul geliyor. Bu vilayetleri Mersin, Ankara ve Yalova takip ediyor. En fazla gayrimenkul alanların başında Rusya, İran, Irak, Ukrayna ve Kazakistan vatandaşları geliyor.”
Suriyelilerin Türkiyede gayrimenkul aldığına ait spekülatif yorumlar yapıldığını söyleyen İsimli, “Suriyelilerin Türkiyede gayrimenkul almaları mümkün değil. Bu yıllardır bu türlü.” sözlerini kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar