Parapiyasasi.net
Yatırımcısından Credit Suisse’e dava
Yazar: -02 Mayıs 2023
6

İsviçre’nin bankacılık regülatörü Finma’nin AT1 tahvillerin tamamının ziyan yazılması kararı, yüzlerce yatırımcı tarafından İsviçre’de dava edildi.

Finma’nın AT1 tahvillerini ziyan yazılmasına karar verme yetkisine sahip olmadığını savunan yatırımcılar ismine dava hukuk şirketi Pallas Partners tarafından 18 Nisan’da İsviçre’de açıldı.

90 kurumsal yatırımcı ve varlık yöneticisi 1,35 milyar dolar meblağında AT1 tahvili, 700 ferdî yatırımcı da 300 milyon dolar fiyatındaki AT1 tahvili için tazminat istiyorlar.

Credit Suisse’ten 69 milyar dolar çıkmıştı

Credit Suisse, birinci çeyrekte 61,2 milyar franklık (69 milyar dolar) net çıkış yaşandığını belirtmişti. Bankanın açıklamasında bu çıkışların ölçülü olduğu vurgulandı. Bununla birlikte kelam konusu çıkışların bilakis dönmediği de söz edildi. Varlık İdaresi ünitesinde 1,3 milyar İsviçre frangı meblağında bir şerefiye bedel kaybı kaydeden Credit Suisse, UBS ile birleşmesi sonuçlanana kadar iş ve operasyonlarına yönelik risklerin “daha da şiddetlendiğini” söyledi.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar