Parapiyasasi.net
Yellen: Çin ile yapan ve adil bir ekonomik bağlantı arayışındayız
Yazar: -20 Nisan 2023
6

ABD Hazine Bakanlığı, Yellen’ın bugün Johns Hopkins Üniversitesi’nde ABD ve Çin ortasındaki ekonomik münasebetlerine ait yapacağı konuşmanın metnini paylaştı.

Yellen, ABD’nin ulusal güvenliğini savunma konusundaki kararlılığını sürdürdüğünü belirterek, “Bu bağlamda Çin ile yapan ve adil bir ekonomik bağlantı arayışındayız. Her iki ülkenin de sıkıntı hususları dürüstçe tartışabilmesi gerekiyor. Ve mümkün olduğunda, ülkelerimizin ve dünyanın faydası için birlikte çalışmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin Çin’e yönelik ekonomik yaklaşımının üç ana maksadı olduğuna dikkati çeken Yellen, bunlardan birincisinin ulusal güvenlik çıkarlarını, müttefiklerin ve ortaklarını çıkarlarını teminat altına almak ve insan haklarını korumak olduğunu kaydetti.

“Çin’in haksız uygulamalarına cevap için müttefiklerimizle ortak olmaya devam edeceğiz”

Davranışlarıyla ilgili kaygıları Çin’e açıkça ileteceklerini belirten Yellen, ABD’nin hayati çıkarlarını savunmakta tereddüt etmeyeceğini, gayeli aksiyonlarının ekonomik tesirleri olmasına karşın sadece güvenlik ve pahalarla ilgili telaşlardan kaynaklandığını aktardı. Yellen, maksatlarının bu araçları rekabetçi ekonomik avantaj elde etmek için kullanmak olmadığını vurguladı.

Çin ile her iki ülkede de büyümeyi ve yeniliği teşvik eden sağlıklı bir ekonomik bağ aradıklarına dikkati çeken Yellen, memleketler arası kurallara nazaran oynayan, büyüyen bir Çin’in ABD ve dünya için uygun olduğunu aktardı.

Yellen, “Her iki ülke de ekonomik alanda sağlıklı rekabetten yararlanabilir. Fakat her iki tarafın da yarar gördüğü sağlıklı ekonomik rekabet, sırf rekabet adil olduğunda sürdürülebilir. Çin’in haksız ekonomik uygulamalarına karşılık vermek için müttefiklerimizle ortak olmaya devam edeceğiz.” sözlerini kullandı.

Çin’e ABD ile çalışma kelamını yerine getirme çağrısı

Günümüzün acil global problemleri konusunda iş birliği arayışında da olduklarına işaret eden Yellen, ABD Lideri Joe Biden ve Çin Devlet Lideri Şi Cinping’in geçen yıl yaptığı görüşmeden bu yana her iki ülke de makroekonomi etrafındaki bağlantısı, iklim ve borç düşüncesi üzere hususlarda iş birliğini artıma konusunda anlaştığını lakin daha fazlasının yapılmasının gerektiğini vurguladı.

Yellen, Çin’e bu mevzularda ABD ile çalışma kelamını yerine getirmeye davetinde bulunarak bunun dünyaya karşı ortak vazifeleri ve yükümlülükleri olduğunu, bu hususları birlikte ele almanın her iki ülkenin de ulusal çıkarlarını ilerleteceğini kaydetti.

Son yıllarda, birçok kişinin ABD ile Çin ortasındaki çatışmanın giderek kaçınılmaz olduğunu gördüğünü belirten Yellen, bunun birtakım Amerikalılar tarafından paylaşılan, ABD’nin düşüşte olduğuna dair endişelerden kaynaklandığını aktardı.

Yellen, ABD’nin düşüşüne ait beyanların yıllardır ortalıkta dolaştığını ancak her vakit yanılındığının kanıtlandığını söz etti.

Çin ile bağlarda ulusal güvenlik vurgusu

ABD’nin tüm dış münasebetlerinde olduğu üzere Çin ile bağlantılarında de ulusal güvenliğin çok kıymetli olduğunu vurgulayan Yellen, belli teknolojileri Çin’in askeri ve güvenlik aparatlarından muhafazanın hayati ulusal çıkarlar olduğunu açıkça belirttiklerini anımsattı.

Yellen, bu ulusal güvenlik aksiyonlarının rekabetçi bir ekonomik avantaj elde etmek yahut Çin’in ekonomik ve teknolojik çağdaşlaşmasını engellemek için tasarlanmadığını belirterek, bu siyasetlerin ekonomik tesirleri olabilse de direkt ulusal güvenlik değerlendirmeleri tarafından yönlendirildiğini aktardı. Yellen, ekonomik çıkarlarını feda etmeye zorlasalar bile bu tasalardan taviz vermeyeceklerini vurguladı.

ABD’nin kazananın hepsini aldığı bir rekabet peşinde olmadığını belirten Yellen, bunun yerine adil kurallara sahip sağlıklı ekonomik rekabetin vakit içinde her iki ülkeye de yarar sağlayabileceğine inandıklarını kaydetti.

“Küresel hususlarda ilerleme kaydetmemiz önemli”

Yellen, sağlıklı rekabetin fakat her iki taraf için de adil olursa sürdürülebileceğini vurgulayarak, Çin’in yabancı rakipleri değerine firmalarının pazar hissesi kazanmasına yardımcı olmak için uzun müddettir hükümet takviyesini kullandığını belirtti.

Çin’in son yıllarda sanayi siyasetinin daha savlı ve karmaşık hale geldiğine işaret eden Yellen, ülkenin yabancı rakiplerine hakim olmak için devlete ilişkin işletmelere ve yerli özel firmalara verdiği takviyesi genişlettiğini, bunu klâsik endüstriyel kesimlerde olduğu kadar gelişmekte olan teknolojilerde de yaptığını ve bu stratejisini IP hırsızlığı ve başka yasadışı usuller dahil olmak üzere yeni teknolojik bilgi birikimi ve fikri mülkiyet elde etmeye yönelik agresif uğraşlarla birleştirildiğini aktardı.

Yellen, ABD’nin Çin ile ekonomik angajmanının koşullarını belirlerken, büyük global zorluklarda iş birliği yapma maksadını izleyeceğini belirterek, “Diğer anlaşmazlıklarımıza bakılmaksızın global mevzularda ilerleme kaydetmemiz değerli. Dünyanın en büyük iki iktisadından gereksinim duyduğu şey bu.” sözlerini kullandı.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar