• YARIM ALTIN
  5.519,00
  % 0,02
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9392
  % 0,06
 • € EURO
  28,7105
  % -0,08
 • £ POUND
  33,4812
  % 0,07
 • ¥ YUAN
  3,7064
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2782
  % -0,26
 • BITCOIN/TL
  715055,413
  % 0,21
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Yellen’dan dezenflasyon açıklaması

Yellen’dan dezenflasyon açıklaması

Bloomberg News’e konuşan Yellen işgücü piyasasının soğuduğunu ve bunun da enflasyondaki yavaşlamada kıymetli rol oynadığını belirtti. Yellen “Bazı firmaların işe alım taleplerindeki yoğunluk azaldı. İstihdam piyasası kıymetli bir düşünceye neden olmadan soğuyor” dedi.

Yellen bunun yanı sıra barınma maliyetleri ve araç fiyatlarının da maliyet baskılarını azaltacağını lisana getirdi.

Yellen daha evvelki açıklamalarında pandeminin tetiklediği yüksek enflasyonun süreksiz olduğuna yönelik açıklamalar yapmış, daha sonra bu kestiriminin ‘yanlış’ olduğuna yönelik bildiriler vermişti. ABD’de geçen hafta açıklanan Haziran ayı enflasyon sayısı yıllık yüzde 3’e geriledi ve Mart 2021’den beri en düşük düzeye indi. Enflasyon geçen Haziran’da yüzde 9’un üzerine çıkmıştı.

Sadece bir ayın sayısına bakmamak ve temkinli olmak gerektiğini belirten Yellen kimi öbür olumlu gelişmelere de dikkat çekerek “Konut dalının enflasyona katkısı azaldı, fiyatlar daha da aşağı gelecek. Bu, çekirdek enflasyon açısından önemli” dedi. Yellen 2. el araç fiyatlarındaki yavaşlamaya da değindi ve “çekirdek enflasyondaki yavaşlamada katkısı oldu. Stoklar artıyor, bölümdeki tedarik zinciri problemleri çözülüyor, buradan daha fazla katkı gelebilir” diye konuştu.

Enflasyonda son periyotta görülen yavaşlamayla birlikte birtakım kurumlar resesyon iddialarını revize etti. Yellen’ın dün ülkede resesyon beklemediğini belirtmesinin akabinde Goldman Sachs gelecek yıl için ABD’de resesyon muhtemelliğine yönelik beklentisini yüzde 25’ten yüzde 20’ye çekti. JPMorgan’dan Marko Kolanovic de yumuşak inişin artık daha yüksek ihtimal olduğunu belirtti.

ABD’de istihdam piyasası, gelecek yılki seçimler açısından Joe Biden hükümeti için değer teşkil ediyor. Yellen işsizlik oranında artış olmadan enflasyonun yüzde 2’lik maksada ulaşabileceğini belirtmişti. İstihdam piyasası şimdiye kadar agresif faiz artışlarına karşın güçlü kalmaya devam etti. Haziran’da işsizlik oranı yüzde 3,6 ile 50 yılın en düşük düzeyine yakın kaldı. Yellen “teknoloji üzere birtakım kesimlerin dışında şirketlerin etkin olarak işten çıkarmaya gitmediğini görüyoruz.” tabirini kullandı.

YORUMLAR YAZ