• YARIM ALTIN
  5.531,00
  % 0,23
 • AMERIKAN DOLARI
  26,9337
  % 0,03
 • € EURO
  28,7144
  % -0,04
 • £ POUND
  33,5024
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  3,7111
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,2780
  % -0,29
 • BITCOIN/TL
  716668,668
  % 1,55
 • BIST 100
  8.118,75
  % 1,31

Yende tırmanış beklentisi

Yende tırmanış beklentisi

2023 yılında hayal kırıklığından öbür bir şey görmeyen yen boğaları, para ünitesinin son bir ay içindeki en güçlü düzeyine tırmanmasıyla gözünü mümkün çıkarlara dikti.

Japonya’nın çok güvercin para siyasetinden vazgeçtiği için yenin yüzde 10’luk bir ralliye hazırlandığı istikametindeki iddialar şimdi sonuç vermese de para ünitesinin bir dönüm noktasında olduğuna dair işaretler artıyor.

JPMorgan Chase & Co. ekonomistlerine nazaran, merkez bankaları beklenenden daha sıkı seyreden enflasyon ortamında sıkılaştırmaya devam etmek zorunda kaldıkça, büyük iktisatların çökme mümkünlüğü artıyor.

Güvenli liman akışlarından faydalanabilir

Bu ihtimal göz önünde bulundurulduğuna döviz kuru en son 1971’de görülen düşük düzeylere yakın seyreden yenin inançlı liman arayan para akışlarında yararlanmaya uygun bir düzeyde olduğu bedellendiriliyor.

Yenin artacağını öngören Vanda Research Stratejisti Viraj Patel, “Nihai global resesyon riskine giderek yaklaşıyoruz ve bunun mümkünlüğü yıl sonua ve gelecek yıla girerken yalnızca artıyor. Bahis katalizörün yanlış olması değil bu artık yalnızca bir zamanlama meselesi” değerlendirmesinde bulundu.

Japon para ünitesi yılın birinci yarısında emsalleri ortasında en makus performansı göstermesi sonrası bu ay yüzde 3,6 yükselere neredeyse tüm G-10 para ünitelerini geride bıraktı. Yen beş günlük yükseliş serisi sonrası dolara karşı ruhsal düzey olarak görülen 140’ın altına indi.

Bununla birlikte yatırımcıların opsiyon piyasasında Japonya Merkez bankası’nın bu ay sonunda alacağı faiz kararları öncesinde daha güçlü bir yeni fiyatladığı görülüyor.

Resesyon fiyatlamaları ve tahminler

UBS Küresel Wealth Management, ABD’de bir resesyonun yenin performansının anahtarı olarak görülüyor.

İsviçreli para yöneticileri iddialarını aşağı istikametli revize ederken, bankanın global Döviz ve emtia lideri Dominic Schnider, Japon para ünitesinin 2023’ü 128 düzeyinden, neredeyse yüzde 9 daha güçlü tamamlayacağını belirterek yükseliş beklentisine lisana getirdi.

Schnider Mart ayında ABD’de yaşanan bölgesel bankacılık krizinde yenin yükseldiğine dikkat çekerek, “Yende üst istikametli vadeli duruma sahip olmak, finansal piyasada tekrar gerilim yaşanması durumunda portföy bağlamında riskten korunma aracı olarak da fonksiyon görüyor. ABD bilgileri ölçülü olmaya başladığında yenin yükselmesini bekliyorum” dedi.

Capital Economics de yenin güçleneceğini belirterek yıl sonu maksadı olarak 130 düzeyini işaret etti. Bloomberg anketine katılan ekonomistler dolar/yen kurunda önümüzdeki altı ay için 135 düzeyini öngörürken vadeli süreçler piyasaları daha ölçülü bir kıymet kazanma patikasına işaret ediyor.

Bazı bankalar ise para ünitesi için bedel kaybı öngörüyor. JPMorgan Cuma günü yıl sonu kur amacını 142’den 152’ye revize ederek Japon para ünitesinin yüzde 9 bedel kaybetmesini beklediklerini belirtti. Bank of America ise yıl sonuna dek yüzde 4’lük mütevazı bir düşüş öngörerek 145 düzeyini işaret etti.

YORUMLAR YAZ