Parapiyasasi.net
“Yeni Konut Finansman Programı” yürürlüğe girdi
Yazar: -24 Şubat 2023
7

Cumhurbaşkanlığının “Yeni Konut Finansman Programına Ait Karar”ı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kararın maksadı, 28 Mart 2002 tarihli ve 4749 sayılı Kamu Finansmanı ve Borç İdaresinin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun süreksiz 37 nci unsuru çerçevesinde, 19 Ekim 2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 3 üncü unsurunda tanımlanan mevduat ve iştirak bankaları tarafından sağlanacak konut finansmanlarına ve bunlara sağlanacak katkılara ait adap ve asılların düzenlenmesi olarak gösterildi.

Bu Karar kapsamında daha evvel satışa bahis olmamış; yüklenicilerin mülkiyetinde olmak kaydıyla inşaatı % 100 oranında tamamlanmış konutlara, yüklenicilerin mülkiyetinde olan yahut tamamlanınca mülkiyetinin yüklenicilere geçmesi kaidesiyle inşaatı devam eden konut projelerine,
gerekli müsaadeleri alınmış ve finansmanı kullandıracak bankalarla garanti kontratı imzalanmış olması ve yüklenicilerin mülkiyetinde olan yahut tamamlanınca mülkiyetinin yüklenicilere geçmesi koşuluyla inşaatına başlanmamış konut projelerine, sağlanacak finansmanlara katkı sağlanabilecek.

Tamamlanma oranı için gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından yapılacak değerleme raporu temel alınacak.

Bu Karar kapsamında; İstanbul, 1 İnci bölge, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla, 2 nci bölge, 1 inci ve 2 nci bölge dışında kalan vilayetler, 3 üncü bölge, olarak pahalandırılacak.

Karar kapsamında edinilen taşınmazların, finansmanı sağlayan bankanın talebi üzerine, bildirilen finansman tarihinden itibaren 5 yıl müddetle tescilsiz iktisap halleri hariç dönem ve temlik edilemeyeceği ve satış vaadine mevzu edilemeyeceği istikametinde taşınmazların beyanlar hanesine belirtme yapılacak. Müddet sonunda belirtme tapu müdürlüğünce resen terkin edilecek. Bu Karar kapsamındaki finansmanlara borçlunun temerrüdü nedeniyle icra takip sürecinin başlatılması durumunda bu belirtme finansmanı sağlayan bankanın talebi üzerine terkin edilecek.

Karar kapsamında gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi/ön ödemeli konut satış kontratı ile satışı yapılacak konutlar için finansman kullanılması ismine ilgili mukavelede, kelam konusu konutun finansman tarihinden itibaren 5 yıl mühlet ile satışa husus olamayacağına ait karar bulunması koşul olacak.

Karar kapsamındaki katkılardan ve esnek ödeme uygulamasından 18 yaş ve üstünde olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek şahıslar yararlanabilecek. Finansmanlar azami 15 yıl vade ile kullandırılacak.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

hesap işletim ücreti almayan bankalar